Böcek Sokmaları ve Alerjik Reaksiyonlar

Böcek Sokmaları ve Alerjik Reaksiyonlar

5720
0
PAYLAŞ
Böcek Sokmaları ve Alerjik Reaksiyonlar

Balık avcılığı esnasında başta arı sokması olmak üzere bir çok böcek sokması vakalarıyla karşılaşırız. Balık kokusu, özelikle yaban arısını cezbeder ve zaman zaman istenmeyen durumlar ortaya çıkar. Arı ya da böcek sokması bazen ciddi sağlık sorunları yaratabilir. Arı Arı sokması ve alerjik reaksiyonlar

Böcek sokmalarına karşı alerjik reaksiyonlar  oldukça sık görülmektedir ve Hayatı tehdit eden semptomlara neden olabilmektedir.

Arı alerjisi, oldukça tehlikeli bir böcek alerjisidir ve erişkin popülasyonunun %2 ‘sinde venom(arı) alerjisinin olduğu tahmin edilmektedir.

Bir çok kişide böcek sokması ile bölgesel reaksiyonlar gelişir. Arı alerjisi olan insanlarda ise arı sokması ile sistemik alerjik reaksiyonlar gelişir ve bu reaksiyonlar ölümcül olabilir.

böcek sokması ve alerjik reaksiyon
Geniş bir bölgeye yayılmış kızarıklık.

Bölgesel reaksiyonlar : Kızarıklık, ağrılı şişlik gibidir. Bunlar iğnenin girdiği yerde dakikalar içinde gelişir ve genellikle bir kaç saat içinde geçer.

En tehlikeli reaksiyon sistemik alerjik reaksiyondur (ciddi alerjik reaksiyon yani anaflaksi). Hızla gelişir, ölüme neden olabilir.

Deride ürtiker,kızarıklık,ödem, ses kalınlaşması, nefes darlığı tansiyonun aniden düşmesi, bayılma, göğüste ağrı olması;

Bu semptomların hızla olması, özellikle nefes darlığı, tansiyonun düşmesi, bayılma tehlike işaretidir acilen hastaneye başvurulmalıdır.

Tedavide hastaya soğuk kompres uygulanır.  Acil müdahale için hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Mutlaka bir alerji uzmanına danışılmalıdır. Arı alerjisi tanısı konan insanlar, mutlaka yanında adrenalin taşımalıdır. Bunun bilgisi ve eğitimi alerji uzmanlarınca verilmektedir.

Dr.Gizem

BİR CEVAP BIRAK