İlginç Bir Deneyim:Lahanada Alabalık Tarifi

İlginç Bir Deneyim:Lahanada Alabalık Tarifi

3423
0
PAYLAŞ
lhn9

Balık avlamak bir çok insana mutluluk verir. Balık avı için yaptığımız hazırlıklar, harcadığımız emek ve para çoğu zaman oldukça maliyetli olur. Bu maliyetin karşılığını mutlaka balık avlarken çıkarırız. Balık avlamanın sadece balık yakalamaktan ibaret olmadığını biliriz. Balık avlamanın bir diğer boyutu da yakaladığımız balıkları en iyi şekilde değerlendirmektir. Her ne kadar av dönüşü yorgun olsak da evde bize de yakaladığımız balıkların değerlendirmesi dahilinde bir şeyler düşer. Bu genellikle balıkların temizlenmesi olur.

Bu yazımızda sizlere yakaladığınız balıkların (satın aldığınız) en lezzetli şekilde sofranıza gelmesi için neler yapabileceğimize dair alternatifler sunmak istedik. Bir çok yöntemle balık pişirebilirsiniz. Balık pişirmek için genellikle kabul görmüş ve alışkanlık haline gelmiş yöntemleri tercih ederiz. Evinin bahçesi veya ateş yakmaya uygun bir alana sahip olanlar için farklı bir tarifimiz var. Eğer balık yemekleri konusunda değişimlere açık, yeni lezzetler keşfetme hevesiniz varsa işte tam size göre bir tarif: Lahanada alabalık

Biz elimizde alabalık olduğu için alabalık denedik, sizler istediğiniz herhangi bir balığı (çok küçük olmamak kaydıyla) miktarını kişi sayısına göre ayarlayarak deneyebilirsiniz. Ortaya oldukça lezzetli bir yemek çıktı. Şimdi denemek isteyenler için tarifimizi verelim.

Malzemeler:

  • 2 adet orta boy alabalık,
  • 1 adet orta boy lahana,
  • 2-3 adet çeri domates,
  • maydanoz, limon

Hazırlanışı:

Lahananın üst kısmını tencere kapağı şeklinde kesiyoruz. Lahananın iç kısmı oyularak içerisinden çıkan parçaları daha sonra kullanılmak üzere bir kenara alıyoruz. Varsa en dışta yer alan solmuş yaprakları kopararak atıyoruz.

Lahananın dış kısmından yeterince yaprağı balık sarması hazırlamak üzere kopararak bir tencerede haşlıyoruz. 

Bu arada balıklarımızı sıcak suda tam pişmeyecek şekilde haşlıyoruz. Haşlanan balıklardan birini, bütünlüğünü bozmadan lahananın içerisine, yana yaslayarak düzgünce yerleştiriyoruz.

Diğer balığımızın etini ayıklayıp yada şeritler halinde kesip, haşlanan lahana yapraklarına sarma yapar gibi sarıyoruz.

Sardığımız balık sarmaları, lahananın içine, boşluk kalan kısma düzgün bir şekilde yerleştiriyoruz.

Sarmaların arasına çeri domatesleri yerleştirip, artan lahana parçalarıyla sarmanın üstünü kaplıyoruz. Daha sonra geriye kalan yaprakları da kapak şeklinde lahanaya yerleştiriyoruz.

Aliminyum folyo ile 3-4 tur çevreleyecek şekilde sarıyoruz.

Ateşe yerleştirerek  45-60 dakika kadar bir süre, ateşin durumuna göre pişiriyoruz.

Süre sonunda ateşten aldığımız lahanada alabalığın, dış kısmında yanan yaprak , kül veya köz varsa temizliyoruz. Bir tepsi veya tezgahta lahanayı diklemesine keserek, balığı ortaya çıkarıyoruz.

Son olarak alabalığı servis tabağına alıp, balık sarmalarını da düzgün bir şekilde yerleştirdikten sonra, limon dilimi, maydanoz ve domatesi de ilave ederek sunuma hazırlayıp, servis ediyoruz.

Afiyet olsun

M. ÖZDEN

 

BİR CEVAP BIRAK