Somon Balığının Faydaları

Somon Balığının Faydaları

6331
0
PAYLAŞ
somon balığının faydaları

Somon Balığının Faydaları

Somon balığı, belki de adına en fazla makale yayınlanmış balık türüdür. Bunun sebebi somon balığı ile hazırlanan yemek türünün fazla olması ve omega-3 faktörüdür. Bilinçli tüketiciler bu balığın faydasını bilerek almakta iken birçok tüketici ise fiyatına ve görünüşüne göre karar vermektedir.

somon balığının faydaları (3)

Bilindiği gibi haftada en az iki öğün balık tüketmek gerekmektedir. Balıklar besin değeri açısından birçok gıdadan üstün durumdadır. Balık söz konusu olunca da somon, gerek barındırdığı mineral, vitamin,  protein ve özellikle omega-3 yağ asidi bakımından ön plana çıkar. Somonu ön plana çıkaran bir diğer husus ta hazırlayabileceğiniz yemek yelpazesinin geniş olmasıdır. Somonla yapılan onlarca tarif bulabilirsiniz. Bu balık kalite fiyat karşılaştırmasında da ön plana çıkar. Genlikle, büyük olmasından dolayı dilimlenmiş olarak marketlerde karşımıza çıkar. Bizim balıkçı tezgâhlarının süsü haline gelen bu balık Norveç’ten ithal edilir. Norveç somonu olarak etiketlenen somonun en önemli özelliği omega-3 yağ asidi bakımından zengin olmasıdır. Bu yağ asidinin faydaları ‘’Balık Yemenin Faydaları‘’  konulu makalede anlatılmıştır. Bu makalede balığın faydaları konusunda gerekli açıklamalar yapılmış olmasına rağmen, somon balığının değerini ortaya koymak için yeniden yazma ihtiyacı duydum.

somon balığının faydaları (2)

Başta çocuklarımızın gelişimi olmak üzere, sinir, kas, sindirim, iskelet sistemi; daha da önemlisi beyin fonksiyonlarımızın sağlığı için sofranızdan balığı, özellikle somonu eksik etmeyin.

BİR CEVAP BIRAK