Deniz Ürünlerini Sunuma Hazırlama

Deniz Ürünlerini Sunuma Hazırlama

2442
0
PAYLAŞ
karides1

Bir çok yemek tek başına istenen etkiyi yapmaz ve bazen eksik kalır. Özellikle karides tava gibi az miktarda hazırlanan her türlü yiyecek bu gruba girer. Bu nedenle miktar olarak az hazırlanan yemeklerde onu daha zengin göstermek için iyi bir sunum tabağı hazırlamak gerekir. Malumunuz önce gözlerimizin doyması oldukça önemlidir.

Sunum tabaklarında ana yiyeceğin yanında onunla uyumlu bir çok garnitür seçilerek, yemekten beklenen etki sağlanabilir. Bir tabağa yerleştirilmiş az miktarda yiyeceğin tek başına sizi memnun etmeyeceğini kestirmek, o kadar da zor olmasa gerek.

Deniz mahsülleri konusunda bizim en büyük yardımcılarımız, özellikle yeşillik grubunda yer alan başta roka, maydanoz, tere olmak üzere bunlara domates, salatalık, limonun da eklenmesiyle geniş bir çeşide ulaşabiliriz.

Deniz ürünlerinin yanında sadece sebzeler olmayıp kırmızı soğan, haşlanmış sebzeler (patates, havuç, mantar, brokoli, ızgara sebzeler v.b.), hatta tereyağında kızartılmış başta badem olmak üzere kuru yemişler bile  listeye dahil edilebilir.

Yine bu garnitürlere ilave, başta balığın yanında sıklıkla karşımıza çıkan ve sitemizde bir kaç örnek tarifi bulunan salatalara veya mezelere de yer vermek mümkündür. Bunlar arasında fava, patlıcan ezmesi, humus, havuç tarator, şakşuka, hibeş, patates salatası, acılı ezme, deniz börülcesi salatası, brüksel lahanası salatası yer almaktadır. Ayrıca çeşitli sebzelerin sotelenmiş hali de tabağa canlılık kazandırır.

İyi hazırlanmış bir balık sofrasında bulunması gereken bu yiyeceklere iyi bir örnek vermek gerekirse, sanırım karides tava uygun olacaktır. Karidesler ve çeşitli garnitürlerle hazırlanmış bu tabak balık sofralarına zenginlik katacaktır.

Sizlerde uzun uğraşlarla sofranıza getirdiğiniz deniz ürünlerine bir kaç küçük sihirli dokunuş yaparak, istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK