Akdeniz’in Farklı Renkleri

Akdeniz’in Farklı Renkleri

1352
0
PAYLAŞ
yengec1

Bugüne kadar bir çok farklı balık ve balıkçılık hikayeleri paylaştık. Yapılan bu paylaşımları incelerken önemli bir eksiklik dikkatimi çekti. Aslında denizler balıklar dışında bir çok yaradılış harikası canlıya ev sahipliği yapmakta. Bu canlılardan bir tanesi de bir çok çeşidi bulunan ve bazı türleri sofralarda yer bulan yengeçler.

Yengeçleri biz hep oltamıza takıldığında ondan kurtulmak için verdiğimiz mücadelelerle hatırlarız. Hani o misina yengecin her tarafına dolaşır da kurtulmak için uzun bir uğraş verdiğimiz haliyle.

İçimizden kaç kişi yakaladığı bir yengeci detaylı şekilde inceledi? Aslında yakından bakıldığında oldukça ince bir işçilikle yapılmış sanat eserini andıran bir görselliğe sahip değil mi sizce de?

Bence öyle..

Yengeçler bir çok ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de tüketilmektedir. Özellikle mavi yengeç bazı balık restoranların menülerini süslemektedir. Tabi biz şimdi yengeç nasıl pişirilir? Nasıl yenir konularına girmeyeceğiz.

Bu yazımızın asıl amacı Akdeniz’de kıyıya vurmuş bir halde rastladığım bu yengecin ne kadar güzel bir görüntüye sahip olduğunu paylaşmak, ayrıca denizlerin ve dünyanın sadece bize ait olmadığına, diğer canlılara da yaşam  hakkı ve yaşam alanı imkanı tanımamız gerektiğine dikkat çekmek istedim.

Doğaya saygı göstererek avlanan herkese rastgele…

 

BİR CEVAP BIRAK