Pratik LRF Jighead Hazırlama

Pratik LRF Jighead Hazırlama

2562
0
PAYLAŞ
lrff

Birçoğumuz balık avına gereken önemi verirken bazılarımız konuya biraz daha esnek yaklaşırız. İlgi duyduğu balık avlanma yöntemine ait tüm malzemeleri sistemli bir şekilde muhafaza eden ve hazır bulunduranımız da var, ihtiyaç duyduğunda malzeme dükkanının yolunu tutanımız da…

Bu yazımızda ister bütün malzemelerini her daim hazır bulunduranımız olsun; isterse balık avına yeni başlayanımız herkesin işine yarayabilecek pratik bir bilgiye yer vermek istedik. Özellikle LRF disiplini bir çok sahte yada silikon yem yelpazesine sahipken, çoğu zaman kullandığımız yemin uygunluğu konusunda tereddüte düşeriz. Bu konuda değişmeyenimiz ise bir jighead ihtiyacıdır. 

Jighead her balık malzemesi dükkanında rahatlıkla bulabileceğiniz bir malzeme iken bir ihtimal temin edemediğiniz de pratik bir şekilde nasıl hazırlayacağınızı anlatalım. Çoğunuzca basit ve yazmaya değer bir konu olarak görülmeyebilir ama denenmiş ve sonuç alınmış bir yöntem olarak bir kenarda dursun.

Öncelikle ihtiyaç duyacağımız bir kaç malzemeden bahsedelim. Benim şu an elimde bulunan malzemelerle yaptığım bu iğneyi, siz de istediğiniz büyüklükte yada ağırlıkta hazırlayabilirsiniz.

Farklı ağırlıklarda yuvarlak kıstırma kurşun, farklı büyüklüklerde uzun pala delikli iğne ve tabi ki silikon yemler. Yem seçimi sizin tercihinize kalmış. Be bu malzemeleri elimde olanlardan örnek olarak kullandım. Siz daha iyi sonuç aldığınız yemleri kullanırsınız. Silikonları iğneye uygun büyüklükte keserek kullanmakta fayda var.

Her bir iğneyi ucundaki göze yakın bir yerden yuvarlak kurşuna yerleştirerek bir pense yardımıyla sıkarak sabitleyin. Bu işlemi yaptığınızda elinizde istediğiniz ağırlıkta bir jighead olacaktır.

İğneler meranıza veya avlayacağınız balığın türüne  uygun büyüklükte olmalı. İğneler misinaya bağlamak için delikli olmalıdır.  Ayrıca iğneye taktığınız silikonların tutunabilmesi ve düşmemesi için tırnaklı olmalıdır. İsterseniz asist iğne de kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak yanınızda bulunduracağınız bir kaç basit malzeme ile pratik bir şekilde hazırlayacağınız takımla LRF’ye ara vermeden devam edebilirsiniz. LRF ye yeni başlayanlar için ideal olan bu yöntem fazla bir maliyete katlanmadan kolayca uygulanabilir. Deneyenlere rast gelsin.

BİR CEVAP BIRAK