Kısmetin Böylesi: Akya Avı

Kısmetin Böylesi: Akya Avı

2519
0
PAYLAŞ

Bir çok yazımda balık avının şans mı yoksa ustalık mı gerektirdiği konusunda sorularımla karşılaşmışsınızdır. Bazen tüm inanıcınızla çıktığınız balık avından boş dönerken, bazen de hiç umudunuz yokken çok güzel avlar yaptığınız olmuştur.

Bu haberimiz de bir takipçimizden. Bu haberde balık avı konusunda bazen ısrarcı olmanın ne kadar önemli olduğunun bir göstergesi olan güzel bir av gerçekleştirilmiş. 

Balık avına çıkarken bir çoğumuz, bir kaç kilo balık veya bir iki palamut tarzı iri balık yakalasak yeter düşüncesiyle yola çıkarız. Kovamızda bir iki adet palamut, bir kaç kilo küçük balık veya bir iki levrek artık kısmette ne varsa diye ava başlarız.

Genellikle hiç birimizin aklına yakalayacağımız bir palamut veya benzeri balığı yem olarak kullanmak gelmez. Çünkü bu balık bile bizim için yeterince büyüktür. Eve dönerken başarmış olmanın vermiş olduğu mutlulukla döneriz.

Peki nedir bu balık avını haberleştiren olay? Anlatalım:

Takipçimiz Ahmet Bey’in yakalamış olduğu bir palamutu sırtı da yem olarak kullanmasıyla başlıyor olay. Dedim ya ben olsam hemen kovaya atarım ve akşam bir güzel pişiririm. Ne de olsa her zaman palamut yakalayamıyoruz.

Bir palamuta bir akya:

Bir miktar balık avladıktan sonra yem olarak kullandığı palamutla nasibini arayan Ahmet Beyin oltasına bir süre sonra fotoğrafta yer alan akya takılıyor. Hani soruyoruz ya şans mı? Kısmet mi?

Buraya kadar şans tabi ki. Asıl bu balığı tekneye alabilme ustalığı giriyor devreye ve sorunsuz bir şekilde balığı tekneye alıyor. Palamutu yakaladıktan sonra daha büyük bir avın peşine düşmenin karşılığını alıyor.

Elbette bu balık sizlerin ve muhtemel misafirlerinizin masasında yerini alacaktır. Bu büyüklükte bir balığı tek başınıza tüketmeniz pek mümkün değildir. Genellikle küçük ve porsiyonluk balıkların peşinde koşan biri olarak böyle bir balık yakalasam ben de ne yapacağıma karar vermekte zorlanırdım.

Sanırım küçük porsiyonlar halinde dilimleyip, buzdolabına atar ve bol bol bu balığı sofraya koyardım. Bize de bunun hayali kalıyor. Ali Bey’e afiyet olsun.

Ali Beyi bu avından dolayı kutlamak da bize düşer. 

Kısmetin böylesi herkese nasip olsun.

BİR CEVAP BIRAK