Zıpkın Ustasından Ceylan Palamudu Avı

Zıpkın Ustasından Ceylan Palamudu Avı

2839
0
PAYLAŞ
ceylan3

Zıpkın avcılığı oldukça tehlikeli ama bir o kadar da eğlenceli  avlanma yöntemidir. Zıpkınla avlanmaya başlamadan önce ihtiyaç duyacağınız tüm ekipmanları hazır bulundurmak bu tekniğin olmazsa olmazıdır. Denizin altında sadece balıklarla karşılaşmayacağımızı ve olumsuz bir durumda hayati tehlike yaşayabileceğimizin farkında olmamız gerekir.

Zıpkınla dalış yapmak için kullanacağınız malzemeler avlarınızı da son derece etkileyecektir. Kullandığınız zıpkının kalitesi bu işe gönül vermiş herkesin ön planda tuttuğu bir unsurdur. 

Hangi işi yapıyorsanız yapın ciddiye alarak yapın ki başarılı sonuçlar alabilelim. Bunun en güzel örneklerinden biri de dün yapılan dalışta yaşandı.  Ülkemiz sahillerinde bir kaç yıldır volta atan bir balık türü olan ceylan palamudu karşısında zıpkın avcılığı konusunda deneyimli bir balıkçıyı görünce kendini kıyıda buldu.

Zıpkınla avlanacak balık kalmadığını söyleyenlere nazire yaparcasına, yaklaşık 7-8 kg ağırlığındaki  ceylan palamudunu avlayan  zıpkın ustası,  bu işin sadece şans değil birazda bilgi ve tecrübe gerektirdiğini  ortaya koymuş oldu. Kıyıdan 200 metre kadar açıkta ve 15 metre kadar derinlikte avlanan ceylan palamudu diğer balıkçılar için de heyecan yarattı.

Daha önceki yazımızda da bahsettiğimiz gibi ceylan palamudu  lezzetli sayılabilecek bir tada sahip olması ve temizlenmesinde fazla fire vermemesi nedeniyle iyi balıklar grubunda sayılabilir. 

Zıpkın avcılığında karşınıza ne çıkacağı belli olmaz. Bazen şansınız yaver gider ve bunun gibi iri bir balıkla karşılaşırsınız. İşte tam da o sırada size bu konuda ne kadar iyi olduğunuzu ispat fırsatı düşer. Bu durumda bize de ”kaçan balık büyük olmasın”, afiyet olsun demek düşer.

BİR CEVAP BIRAK