Ceylan Palamudu

Ceylan Palamudu

5522
0
PAYLAŞ
ceylan-palamudu

Birkaç yıl öncesine kadar özellikle Antalya ve ilçelerinde başta olmak üzere Akdeniz’de karşımıza çıkan ceylan palamudu avlaması çok zevk veren bir balık türüdür. Ağırlık olarak 3 ile 8 kg büyüklüğünde karşımıza çıktılar bir süre. Bunun daha büyük boyları da bulunmaktadır fakat genellikle profesyonel avlarda yakalandığı için bu  konuya pek değinmek istemedim.

ceylan2Balon balığıyla birlikte kıyılarımızda avlanma sayı ve miktarı artan bu balıklar bu aralar balon balığının aksine pek karşımıza çıkmıyor. Aslına bakarsanız her ne kadar yeni bir balık gibi görünse de denizlerimizdeki geçmişi 1930’lu yıllara dayanır. Ceylan palamudu ya da tombak olarak bilinir. Tombak denmesinden de anlaşılacağı üzere oldukça iri ve dolgun bir balıktır. Palamuda benzemesinin yanında, eti daha lezzetlidir.

Özellikle oltayla avı hem balığın verdiği mücadele, hem de yakaladığınızda elde edeceğiniz balık miktarı olarak sizi tatmin edecektir.dscn3597

Keskin dişlere sahip olması misinayı kesme ihtimalini doğurmaktadır. Büyüdükçe belirginleşen   çizgileri bulunur.

Rapala ile kıyıdan bile avlama imkânı bulabileceğiniz bu balık türü özellikle zıpkıncılar için oldukça cazip bir hedef haline gelmişlerdir.

Özellikle Kaş civarında kıyıdan avlanabilecek bu balığı yakalamak bana da nasip oldu.

Birkaç fotoğraf paylaşmak istedim. Mevsimi geldiğinde sizin için de iyi bir av olabilir.

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK