Konak’ta Kısmet Ayağımıza Geldi

Konak’ta Kısmet Ayağımıza Geldi

1134
0
PAYLAŞ

Hani Mevlana’nın bir sözü vardır ”Kısmet etmiş ise Mevla; el getirir, yel getirir, sel getirir”  Bu gün yaşadığımız durum da buna güzel bir örnekti.

Konak sahilleri her zamanki gibi kalabalık ve suya atılmış oltalarla kısmetinin peşinden koşan insanlarla doluydu. Ben de onlardan biriydim ve rüzgarlı havaya rağmen kısmetimin peşinde koşuyordum.

Her zamanki gibi hayallerle gerçekler yine örtüşmemiş o aradığım trofeyi yakalama şansım olmamıştı.

Peki öyle ise günü ilginç kılan neydi? Anlatayım…

Sahile gittiğimde bütün hazırlıklarımı çupra için yapmıştım. Takımları ve yemleri çupra için hazırlamış bir kaç gün önce yakaladığım 800 gramlık çupranın yanına ızgara yoldaşı yakalamayı umuyordum.

Oltayı hazırlayıp suya salmam yaklaşık 20 dakikamı almıştı ki, yan tarafta balık avlayan biri çupraya mı attın diye sordu. Benden evet cevabını alınca bilseydim oltayı sana suya attırmazdım dedi. Ben önce bir anlam veremedim. Niçin? Diye sorduğumda, ”Körfeze büyük balık girdi, küçük balıklar hep uzaklaştı, doğal olarak sen boşu boşuna beklersin” dedi.

Söylediği gibi de oldu. Ben tüm soğuk, rüzgar ve dalgalı denize rağmen bütün günümü kıyıda geçirdim. Asıl olaya gelecek olursak bu esnada denizin üzerinde kocaman, yarısı büyük balıklar tarafından koparılmış bir kefal gördüm ve yanımdaki balıkçıya haber verdim. File yardımıyla denizden çıkarılan kefalden kofana için fileto çıkararak oltayı suya attı.

Bu sırada bir yere kadar gitmesi gerektiği için oltayı başka bir arkadaşına emanet etti. Kısa bir süre sonra oltaya büyük bir kofana takıldı ve oltaya emaneten bakan kişi seri bir şekilde balığı kıyıya çekti.

Kofana avı konusunda bu yazı da ilginizi çekebilir.

Balık için toplanan kalabalık sırayla hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmedi.

Bir süre sonra tüm bu yaşananlardan habersiz oltanın; dolayısıyla yakalanmasına tanık olmayan asıl sahibi geldi.

Neticesinde yemi denizde bulan ben, balığı yakalayıp kıyıya çeken başka bir kişi, balığın sahibi ise oltayı emanet bırakan bir diğer kişi.

Ne diyelim ustalık böyle bir şey olsa gerek. Bu arada bize takım hazırlama konusunda verdiği bilgiler için de teşekkür etmeyi atlamayalım.

Kısmet etmiş ise Mevla; el getirir, yel getirir, sel getirir.

Kısmetiniz bol, avlarınız şen olsun.

 

BİR CEVAP BIRAK