Alanya Kalesine Karşı Balık Avı

Alanya Kalesine Karşı Balık Avı

2615
0
PAYLAŞ

Yaz sıcağının Akdeniz’de kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladığı şu günlerde, insanlar soluğu deniz kenarında almaya başladı. Kalabalık mekanlarda yaşayan insanların bir nebze soluklanmasına imkan veren sahiller bu günlerde, oltasını alarak balık avına koşan insanlarla dolup taşıyor. Bu yoğunluk Alanya Kalesine karşı balık avı için gelen Alanyalılar içinde aynıydı.

Güzel bir havada kıyılarda kadın-erkek, çoluk-çocuk demeden balık avlayan insanlar, bir pazar gününü güzel geçirmenin kaygısına düşmüşlerdi.

Bu pazar biz de, Alanya kalesine nazır limanda şansımızı denemek istedik. Aslına bakarsanız havanın güzelliği ve manzaranın tadı, bizi balık olmasada olur dedirtecek kadar tatmin etmişti.

Burada ilk defa balık avladığımız için hangi balıkların çıktığını merak ederek sorduğumuzda, aldığımız cevap oldukça anlamlıydı.

-Deniz ne verirse…

Aslında bakarsanız kıyıdan en çok alınan balığın lokum balığı olduğunu kovalardan görebiliyorduk. Kişi başı birer kiloya yakın yakalanmış olan lokum balığı, hiçte küçümsenemeyecek kadar vardı.

Balık tezgahlarının kuyumcu vitrinine döndüğü, pahalı olsada almak istediğiniz balığın bulunamaması, neden yakalanan bu balıkların çok değerli olduğunu sanırım açıklayacaktır.

Maalesef, bu yıl balık sezonu başlamadan bitti denilecek kadar kötü geçti. Balık az fiyatlar yüksek. Sofraların en temel gıdası olan ve haftada en az bir defa tüketin diye uzmanlar tarafından sık sık dile getirilen balıklara  sofralar hasret kaldı.

Biz de en azından balık avımıza eşlik eden bu güzel manzaraları sizlerle paylaşarak, az da olsa ruh halinize pozitif katkı sağlayalım istedik.Bu muhteşem manzaralar eşliğinde, kilolarca balığı kıyıya çekmek sanırım doyulmaz bir mutluluk verirdi. Ne yazık ki bırakın kıyılarımızı, neredeyse denizlerimizde balık yok olma noktasına geldi. Atalarımızdan aldığımız mirası çocuklarımıza bırakamamanın sıkıntısını yaşıyoruz.

Alanya kalesine karşı balık avı bizim oldukça hoş vakit geçirmemizi sağladı. Hani  balıkçıların balık yoksa geçerken balıkçıya uğrayıp iki kilo alır eve gideriz sözü vardır ya… Artık bu sözü söylemek oldukça maliyetli ve herkes bu sözü o kadar kolay söyleyemeyeceğe benziyor. Açıkçası, daha önceleri yakaladığımda beğenmeyerek tekrar denize saldığım bazı balık türleri bile, tezgahlarda kıymetlendi.

Ne diyelim bol balıklı, bol sağlıklı güzel günlere…

Rast gele.

BİR CEVAP BIRAK