Amatör Balıkçılara İyi Haber

Amatör Balıkçılara İyi Haber

2768
0
PAYLAŞ

Bir süredir çok soğuk hava ve şiddetli yağışlarla evlerine hapsolan amatör balıkçılara nihayet güneş yüzünü gösterdi. Yarıyıl tatilini balık avlayarak değerlendirmek isteyen balıkçılar, hava mühalefeti nedeniyle bu düşüncelerini uygulayamazken, havaların bir nebze ısınması ve bulutların dağılması, şiddetli yağışların sona ermesiyle kıyılara koştular. Başta Akdeniz bölgesinde hafta içi açık bir hava ve ortalama 16-17 derecelik bir sıcaklıkla balık avlamaya elverişli hale gelecek. 

Kıyıdan balık avlamak isteyenler için ideal bir ortam oluşacak ve bu haftasonu yerini yeniden yağışlı bir havaya bırakacak. Bu durum  hafta içi çalışanlar için her ne kadar iyi bir haber olmasa da tatilde olanlar için, kışın bu soğuk aylarında güzel bir fırsat.

Antalya sahillerinde haftasonuna kadar yağış beklenmiyor. Balık yoğunluğu dikkate alındığında, iyi bir av yapma ihtimali olmasa da güzel bir dinlenme etkinliği olarak kıyı balıkçılığı alternatif olarak karşımızda durmaktadır.

Eğer daha büyük bir organizasyona dahil olmak isterseniz Antalya- Bodrum balık turlarına da katılmanız mümkün. Genellikle günübirlik olarak yapılan bu turlar yorucu, maliyetli olmakla birlikte bol miktarda çupra türü balıkları yakalama olanağı vermektedir.

Diğer bir seçenek ise tekne turlarına katılarak balık avlamak. Bu çok cazip görünse de son üç yıl içinde katıldığım hiç bir tekne turunda, tatmin edici miktarda balık yakalayamadım. Her ne kadar balık işi tecrübe işi ise de balık olmayınca tecrübe de yetersiz kalmaktadır.

Akarsu ağızlarında tek tük levrek avlanabilirken diğer kıyı kesimlerinde ise hala mırmır, sokar gibi balıklar az da olsa avlanabilmektedir. Yakın bir zamanda yumurtlama dönemine girecek olan balıkların avlanması için son fırsatları değerlendirmek gerekir. Bunu yaparken yasalar ve vicdanlar sınırında kalmak, bizim ve geleceğimiz olan çocuklarımızın iyiliği için bir zaruret olduğunu da unutmamak gerekir.

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK