Fırında Somon Nasıl Yapılır?

Fırında Somon Nasıl Yapılır?

2269
0
PAYLAŞ

Somon, pişirmesi en kolay balıklardan olduğundan ve besin değeri yüksek olduğundan en çok tercih ettiğim balıkların başında gelir. Bu nedenle soframda sık sık yer almasına özen gösteririm. Daha önce pişirme kâğıdı kullanılarak somon balığı hazırlamıştık. Bu defa farklı bir tat ile karşınızdayım.
İster ailenizle birlikte güzel bir akşam yemeği düşünün isterseniz misafir ağırladığınızda, size en süslü sofraları kurma imkânı verir. Kısacası geçiştirme amacıyla bir öğün hazırlamıyorsanız ve etkileyici bir sofra kurmak istiyorsanız neden somonu denemiyorsunuz?
Çok fazla vaktinizi almayacak ve gösterişli bir sofra kurmanızı sağlayacak oldukça basit bir somon tarifiyle karşınızdayım. Fırında somon… Fırında somon nasıl yapılır merak ediyorsanız işte size tarifi.
İşin püf noktası önceden iyice kuruladığımız somon filetosunu tuz, zeytinyağı ve karabiberle ovuyoruz. Pişmesi kolay ve çok kısa olan somon filetosu hızlı bir şekilde sofra kurmanızı sağlayacaktır. Pişmesi 10 dakikanızı bile almayacak bu balığın taze olduğundan emin olarak işe başlayalım. Malzemelerimiz oldukça az ve temini kolay.

Malzemeler (iki kişilik)

• 400 gr somon fileto,
• Zeytinyağı,
• Tuz,
• Tane karabiber,
• Limon

Hazırlanışı

Öncelikle fırınımızı 220 dereceye hazır hale getiriyoruz,
Fırın tepsisinin içerisine alüminyum folyoyu seriyoruz,
Somon filetosunu bir kâğıt havlu ile iyice kuruluyoruz,
Balığımızın deri kısmı alta gelecek şekilde fırın tepsisine yerleştiriyoruz,
Fırın tepsisine yerleştirilen somonun üzerine ince bir tabaka halinde zeytinyağını sürüyoruz ve tuz ve karabiberi serpiştiriyoruz,
Tepsimizi önceden ısıtılmış fırının orta rafına yerleştiriyoruz ve pişmeye bırakıyoruz,
Filetonun kalınlığına göre 6-10 dk pişiriyoruz,
Çok çabuk pişeceği için kontrollü elden bırakmıyoruz ve fırının yanından ayrılmıyoruz,
Piştiğinden emin olduğumuz somon balığımızı servis tabağına alıp garnitürleyerek sunumunu yapıyoruz.
Afiyet olsun.

BİR CEVAP BIRAK