İzmir Kordonboyu’nda Balık Bayramı

İzmir Kordonboyu’nda Balık Bayramı

2108
0
PAYLAŞ

Bayramın ikinci günü ve balık meraklıları için değişen bir şey yok. Ne zaman bir boşluk buluruz kendimizi deniz kenarına atıveririz. Bu bayram da yine bir çok amatör balıkçı tatili fırsata çevirip balık avlamak için Kordonboyu’nun yolunu tuttu.

Elbette sadece Kordonboyu değil ama benim tanık olduğum avlar bu merada geçtiği için böyle söyledim. 

Uzun bir dönem boşa atıp çekilen oltaların yerini acaba balıklar aldı mı ? Yoksa hala o balıksız dönem devam ediyor mu? Bu sorular cevabını bulmak için ben de oltamı aldım ve kendimi deniz kenarına attım…

 

Mevsime göre iyi denilebilecek bir havada bir çok balıkçı gecenin erken saatlerinde kıyıdaki yerini almıştı bile. Zar zor bir kenara ilişerek ben de oltamı denize saldım.

Erken gelenler bir kaç balık almıştı bile. Hele kıyıya 20 metre mesafeden alınan sargozların maşallahı vardı. Her biri kilonun üzerinde olan bu balıklara iri çupralar da eşlik ediyordu.

Kullanılan yemler arasında mamun ve borukurdu diğer yemlere göre daha iyi iş çıkarıyordu. Bende de dünden kalma sülünezler vardı.

Kordonboyu dizilmiş oltaların her birine bir çift göz odaklanmış, oltadan gelecek hareketi bekliyordu. Bazı oltalarda hiç bir hareket olmazken şanslı olanlar yerlerine oturmaya fırsat bulamadı.

Balıkların kimi kaçtı, kimisi de kendini kıyıda buluverdi. Hemen hemen her balıkçıda birer ikişer balık vardı ve yüzler gülüyordu. Ben de kendimce bu günden payımı aldım. Uzun zamandır balık yakalamayan biri olarak bir çupra ve bir sarıkanat istavritle günü tamamlamak benim için yeterliydi.

Balıkta aksiyon öğleye kadar devam etti.

Balık öğle saatlerine kadar av fırsatı verdi. Bazen peş peşe çekildi, bazen de tek tük… Öğle saatleri gelince bir sessizlik başladı ve yakaladığı balık sayısını yeterli bulanlar yavaş yavaş yerini yeni gelecek av meraklılarına bıraktı.

Sonrasında hafif bir esinti eşliğinde havanın serinlemesi benim de ayrılma saatimin geldiğinin habercisiydi. Ben de oltalarımı topladım ve yavaş yavaş evimin yoluna koyuldum. Güzel bir gündü. Bu bayram da böyle oldu…

Havaların ısınması ve tatil döneminin başlamasıyla birlikte yeni yerler ve avlarla paylaşıma devam edeceğim.

Vicdanı yüce, profesyonel ruhlu ,amatör balıkçılara rast gelsin.

BİR CEVAP BIRAK