Kaş’ta Kıyıdan Balık Avı

Kaş’ta Kıyıdan Balık Avı

11195
0
PAYLAŞ

Kaş, cennetten bir köşe tabir edilecek güzellikte yerlerdendir. Ülkemizin belki de hiçbir bölgesinde göremeyeceğiniz manzaralar sunar size. Gerek doğası, gerek denizi ve sahile paralel uzanan dağlarıyla görülmesi gereken ender yerlerdendir. Denizinde bulunan balık çeşitliliği ise bizi Kaş’a çeken ayrı bir özelliktir. Tekneniz olmasa dahi, kıyıdan birçok balık türünü avlama imkanınızın olması amatör balıkçılar için oldukça önemlidir. Kaş’ta deniz kıyıdan derinleşmeye başlar. Oldukça kayalık olan Kaş kıyıları, büyük balıkların barınmasına ve kıyıya yaklaşmasına olanak sağlar. Bu durum da sizin, bir olta takımı, bir avuç yemle akşam yiyeceğiniz balığı yakalamanız için yeterli olmaktadır.Kaş'ta Kıyıdan Balık Avı Yıl içerisinde birçok balık türünün, sürüler halinde Kaş koyuna girdiğine tanık olursunuz. Özellikle baracuda sürülerinin denizde büyük gruplar halinde; denizin yüzeyinde simsiyah görüntüler oluşturduğuna tanıklık etmişliğim vardır. İşte o anda elinizde bir rapala ile bu balıklardan kıyıya çekebilirsiniz. Nadir de olsa, ceylan palamudu olarak bilinen balık türünün de uğrak yeridir Kaş kıyıları. Sinarit ise kıyıdan oltanıza takılması muhtemel bir başka önemli balıktır.

Eğer sokar balığının o hafif yosun kokusunu andıran lezzetinden hoşlanıyorsanız, Kaş denizi bu konuda size oldukça cömerttir. Siyah sokar ve beyaz sokar olarak bilinen sokar balıklarından kıyıda bir kayanın üzerine oturarak bolca yakalayabilirsiniz.Kaş'ta Kıyıdan Balık Avı

Benim en çok avlamayı sevdiğim balık ise zarganadır. Oldukça lezzetli olan bu balık türü de Kaş’ta karşınıza çıkar. Yeter ki siz sabırlı olun ve avlanma tekniğini bilin. Zargananın Kaş’ta avlanmasında kullanılan en etkin yöntem canlı yemdir. Eğer Kaş’ta zargana avlama imkânı yakaladıysanız önceden yakalayacağınız küçük yemlik balıkları kullanmanız sizin avda başarı yakalamanıza yetecektir.

Bu konuda dikkat çekmek istediğim bir hususta kaşın denizidir. Oldukça berrak ve kirlenmemiş olan Kaş denizi özellikle dalgıçlar için bulunmaz bir nimettir. Oldukça derinlere kadar yüzeyden bakarak görebilirsiniz. Kaş koyu deniz ne kadar dalgalı olursa olsun size balık avlama imkânı sunar. Kaş’a yapılan marina biraz olsun amatör balıkçıları olumsuz etkilese de, Kaş’ın geniş bir avlağa sahip olması bu bölgeyi vazgeçilmez yapıyor. Burada sayamadığımız daha onlarca balık türü Kaş’ta karşınıza çıkar.

Kaş birçok konuda size eşsiz güzellikler sunar, bol bol balık avlayabilirsiniz. Denizi temiz ama kumsalı azdır. Yerleşim yeri oldukça dar olan bu cennet köşemize yolunuz düşerse, yanınıza oltanızı almayı sakın unutmayın.

 

BİR CEVAP BIRAK