Misinalar

Misinalar

4109
0
PAYLAŞ
misinalar

Misina seçimi biz balıkçıların en önemli kararlardan biridir. Bu bizim ve balık arasındaki tek doğrudan bağlantıdır. Kötü bir misina seçimi yapmanız, büyük bir balığı kaçırma riskini göze aldınız anlamına gelir. Bu kadar basit.

Monoflament MisinalarBalıkçılar tarafından fazla tercih edilmeyen bir misina türüdür. Naylon misinadır. Güneş ışığından çabuk etkilenir ve tez yıpranır. Genellikle gövde de kullanılır.

Florakarbon  Misinalar: Görünmeze yakın bir performans sergileyen bu misinalar takımın en sonunda kullanılırsa daha iyi verim alınır. Tüm makinaya da sarabilirsiniz ama diğer misinalara göre daha pahalı olması maliyeti artırır. Levrek, karagöz, mercan gibi ürkek balıkların avlanmasında diğer misinalara göre daha iyi sonuç alırsınız.

Dynema Misinalar: Japonlar tarafından bulunmuştur ve çelikten daha sağlamdır. Esneme payı olmayan misinalardır.  Pazara sunulurken balıklar tarafından kesilemeyen misina olarak sunulmuştur.Pahalı ve büyük balık avlarında kullanılan bir misina türüdür. Dikkatli kullanılmalıdır.

Örgü Misinalar:

Değişik çeşitlerdeki mono misinaların örülmesiyle elde edilir ve fark edilmesi kolaydır. Bu nedenle ürkek balıkların avlanmasında verimli olmaz. Avantajı ise diğer misinalardan daha mukavemetli olmasıdır. Bu sebepten derin avlarda gövdede kullanılması tercih edilmelidir. Esneme ve düğüm tutma özelliği zayıftır.

Genellikle büyük balık avlarında kullanılırlar. Bunun temel sebebi makinada fazla yer işgal etmez ve dayanıklıdırlar.
Fusion Misinalar: Bir kaç farklı ince lif fiberin birleştirilip üzerine plastik kaplama geçirilmesi ile oluşturulan misinalardır. Kolay  ve çabuk yıpranırlar esnek değildirler. Fiyatı ortalamanın üzerindedir.

Çelik Teller: Orkinos, Lambuka gibi avcı balıkların takımlarının sonunda çelik tel kullanılır. Avcı balıklar yeme atladığında misinaya denk gelirse misinayı keser ve kaçarlar. Bu nedenle takımın ucuna çelik tel takarak avı güvene almak isteriz.

Netice olarak avlanma yönteminize, avlayacağınız balığın türü ve büyüklüğüne göre misina seçmek gerekir. Şu unutulmamalıdır ki misina ne kadar ince olursa avınız o kadar başarılı olur. Bunu yapmak için ise mukavemet gücü yüksek misinalar tercih edilmelidir.

BİR CEVAP BIRAK