Florokarbon Misinalar

Florokarbon Misinalar

4198
0
PAYLAŞ
Florokarbon misinalar

Florokarbon Misina

Florokarbon misinayı açıklamadan önce kısaca florokarbondan bahsedelim. Aslında kelime kulağımızın aşina olduğu izlenimi vermektedir. Bu konuda yanılmıyorsunuz; flor, klor, karbon ve hidrokarbonlardan yapılmış sentetikler içerdiğinden bu ismi almaktadır.

Balıkçılık yapan bir çok insan bu misinayı tercih etmektedir. Bunun nedeni ise; esnek olmadığının düşünülmesi ve titreşimleri kayıpsız ileterek yüksek hassasiyet yaratmasıdır. Aslında esnek olmaması zaman zaman bize olumsuz yansır. Büyük balık avında misinanın biraz esnemesi işimizi kolaylaştırabilir. Oltaya asılan balığın esneyerek, uygulayacağı kuvveti aza indirir. Suda kolay fark edilmemesi ve görünmeze yakın bir performans göstermesi de cabası.

Oldukça yoğun bir yapıya sahip olması yüksek batma özelliğiyle duyarlı bir misina türüdür. Diğer misina türlerine göre daha yoğun bir moleküler yapıya sahiptir bu nedenle daha ağırdır. Özetle monoya göre oldukça farklı ve performansı yüksektir.

Florokorbon misinanın avantajları

Florokarbon misinaların en büyük özelliği düşük görünüşlülüktür. Bu misina suyun altında neredeyse görünmeze yakındır. Bu özellik sayesinde (misina üzerinden geçen ışığın kırılmasına neden olmayarak), ürkek olan balıkların avlanmasında, fark edilirliği ortadan kaldıran önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir çok misina türünün aksine  florokarbon misina su almaz. Bu da bize misinanın suya olan direncinin azalması ve daha seri balığı çekmemizi sağlar. Aynı zamanda misinanın hassasiyetini artırır.

Florokarbon aynı kalınlıktaki standart naylon monofilament misinaya göre aşınmaya daha dayanıklıdır. Dyneema misinalara göre ise daha düşük bir dayanıklılığa sahiptir.

Güneşin ışınları zamanla naylon misinayı zayıflatıp yıpratırken, florokarbon misina güneşin olumsuz etkilerinden etkilenmez.

Florokarbon en düşük oranda görünürlük özellikleri balıkçılar için önemli bir faktör olsa da misinanın dirençli ve sağlam olması da önemli bir faktördür. Florokarbon misinaların sürtünmeye bağlı aşınma oranının düşük olması bu misinaları tercih edilebilir duruma getirmektedir.

Florokarbon misinalarda hassasiyet yüksektir. Balıkçılar için hassasiyette önemli bir unsurdur. Oltaya vuran balıkların titreşimini hızlı ve yüksek seviyede balıkçıya iletme özelliği vardır.

Florokarbon serttir ve olta yapımında monoflamente göre daha kullanışsızdır. Monoflamente göre daha pahalıdır.

BİR CEVAP BIRAK