Amatör Balıkçılara Kötü Haber

Amatör Balıkçılara Kötü Haber

2773
0
PAYLAŞ

En yaygın hobilerin başında, balık avcılığı gelir. Bir çok kişi, ilk fırsatını bulduğunda kendini akarsu yada denizin kenarında balık avlarken bulur. Amatör balıkçılık, gerek stres atmak için , gerekse yakaladığınız balıkların sofralarınıza gelmesi bakımından oldukça tercih edilir. Hele de günümüzde et fiyatlarındaki yüksek artış, bir çok insanı balık yemeye ve balık avlamaya yönlendirmiştir.

Ben de bu yönde davranış sergileyen biri olarak, uzun bir aradan sonra balık malzemesi eksiklerimi karşılamak üzere en yakın av malzemeleri bayisinin yolunu tuttum. Av malzemelerinin etiketlerini gördüğümde ise amatör balıkçılığın artık hobiden öte bir uğraş haline geldiğini üzülerek gördüm. Bu beklenmedik bir durum değildi elbette ama fiyat artışının boyutları  bende asıl şaşkınlık yaratan nedendi. Balık miktarlarındaki azalmaya ilave maliyetlerin artması da can sıkan bir durum haline geldi.

İlk kıyaslamamı iki yıl önce 215 TL gibi bir fiyata aldığım olta makinemin üzerindeki 670 TL etiketini görünce yaptım ve nasıl bir fiyat artışı olduğunun farkına vardım.

İki yıl gibi bir süreçte sadece bir makinenin fiyatı üçe katlanmıştı. Av marketinde yer alan diğer malzemelerin etiketlerini incelemeye başladığımda, yakın zamanda tüm ürünlerin fiyatlarının döviz kuru artışının üzerinde bir artışla, lüks tüketim malzemeleri seviyesine yükseldiğini görmüş oldum.

Sıradan bir olta seti oluşturmanın dahi çok yüksek rakamlara çıktığı bu günlerde, amatör balıkçılığı hala hobi olarak değerlendirmek ne kadar isabetli bilmiyorum ama bir tava balığı sofraya koymanın eskisine göre daha maliyetli olduğu şüphe götürmez.

Balıkçılık malzemelerinin fiyatlarının yüksek olması yanında, bir çok balık malzemesinin fiyatları döviz üzerinden etiketlenmeye başlandı. Ucuz olan ürünlerin ise kalitesi nedeniyle ne kadar iş görebileceği malumunuz.

Amatör balıkçılık bir hobi mi yoksa artık lüks mü?

Değerlendirmeyi size bırakıyorum…

Nasıl yorum yapılırsa yapılsın bu biz amatör balıkçılar için kötü haber değil mi?

BİR CEVAP BIRAK