Olta Makinesinde Misina Yığılması Sorunu

Olta Makinesinde Misina Yığılması Sorunu

5049
0
PAYLAŞ

Balık avcılığı esnasında birbirinden farklı ve can sıkan bir çok sorunla karşılaşırsınız. Bazen, stres atmak ya da hoş vakit geçirmek için gittiğiniz balık avı, sizin için çekilmez bir hal alır. Bu duruma yol açan sorunların başında da balık malzemelerinden kaynaklı sorunlar gelir.

Malzeme kaynaklı sorunların bir kısmını pratik bir şekilde, genellikle yedeklerini kullanarak çözerken misina dolaşması gibi sorunlarda ise çoğunlukla sorun çözülememekte ve balık avı sonlandırılmaktadır.

Misina kaynaklı sorunlardan biri de olta makinesine sardığımız misinanın makaranın ön kısmında ya da arka kısmında yoğunlaşmasıdır. Bu durum, misinanın atmasına ve dolaşmasına neden olur. İyi bir balık avı için kullanılan malzemelerin kaliteli olması gerektiği için, bu sorun bize pahalıya patlayabilir.

Misina yığılmasının sebep olduğu bir diğer sorun da, makaraya yeteri kadar misinanın sarılamamasıdır. Yığılma nedeniyle, sarılan misina makaradan taşarak dolaşır. Bu sorunun çözümü oldukça zor olduğundan genellikle misina kesilerek, kalan misinayla idare etme yoluna gidilir. Eğer makarada yeterli misina kalmış ise tabi.

Gelelim sorunun nedenlerine ve çözüm yoluna. Makaranın ön ya da arka kısmında misina yığılmasının en temel sebebi, makaranın sarma esnasında yeterince ileri doğru gitmemesi ya da gereğinden fazla geri kısma doğru ilerlemesinden kaynaklanır. Olta makarasının orta kısmında yer alan bir mil bulunur ve makara bu mil üzerinde ileri geri hareket eder. Bu dengeyi sağlayan ise mil üzerinde bulunan pullardır. 

Her üründe olduğu gibi olta makineleri de satış öncesi testlerden geçer. Olta makinesinde bu sorunu yaşıyorsanız büyük bir ihtimalle bakım esnasında söktünüz ise pullardan birini tekrar yerine takmamamış olmanızdır. Bunun dışında uzun süreli kullanımlarda aşınmadan dolayı pulların incelmiş olabileceği de bir diğer ihtimaldir. Ayrıca olta makinasında bulunan telin eğilmesi bükülmesi de benzer sorunlara yol açar. Eğer problem kaynağı tel ise değiştirmek en pratik yol olacaktır.

Gelelim sorunun çözümüne: Olta makinelerinin kutularında genellikle oltayla birlikte yedek parçalar da bulunur. Bunlardan biri de pullardır. Yapmanız gereken bu pullardan yeteri kadar olta miline ekleyerek, makaranın sarım esnasında daha ilerilere kadar gitmesini; arka kısımda yığılma oluyorsa mevcut pullardan çıkararak dengeyi sağlayabilirsiniz.

Eğer yedek pul bulunmuyorsa uygun bir materyalden keserek pul şekline getirip kullanabilirsiniz. Metal pul da kullanabilirsiniz ama bu durumda iyi yağlayıp, paslanmamasına özen göstermeniz gerekir. Bu durum makinenizin performasını etkileyecektir.

 

BİR CEVAP BIRAK