Balık Tezgahları Şenlendi

Balık Tezgahları Şenlendi

2755
0
PAYLAŞ

1 Eylül itibariyle balık avı yasağının kalkmasıyla birlikte ‘vira bismillah!’ diye denize açılan balıkçılar, başta palamut olmak üzere bolca balıkla kıyıya dönmeye başladılar. Bu durum en çok biz balık severleri sevindirdi. Çarşı pazara çıktığımızda artık, tezgahlarda bolca, çeşit çeşit balıkları görebiliyoruz.

Ama!..

Başta İstanbul olmak üzere, gayet makul denecek fiyata bir çok balık türü tezgahlardaki yerini aldı. Zaman zaman oldukça kısır geçen balık sezonlarına nazaran, bu yıl biraz daha umut vadeden bir balık sezonu geçirileceğinin sinyalleri, ilk balık avından dönen teknelerin dolu gelmesinden alınmaktadır. İstanbul ve bir kaç ilde durum bu iken maalesef her yerde aynı şeyleri söylemek mümkün olmuyor. Balık her ilde tezgahlara makul fiyatlara inmiyor. Bu da son derece faydalı ve tüketilmesi zorunlu olan balığın sofralardan uzaklaşmasına neden olmaktadır.

Balık sezonunun açılmasının üzerinden bir aya yakın süre geçmesi üzerine, balık fiyatlarının düşeceği kanaatiyle balıkçının yolunu tutup, sizin için kısa bir araştırma yaptım. Bu bilgileri sizinle paylaşmak istedim. Balık almak için balıkçıların yolunu tuttuğunuzda, bu bilgiler size az da olsa fiyatlar konusunda fikir verecektir. En azından farklı illerden okuyucularımızın balığa ödediği para konusunda, bir karşılaştırma yapma imkanı bulacaktır.

Balıkçı tezgahlarında yer alan bazı balık türleri ve ortalama fiyatlar şu şekilde (Not: Balık fiyatları Antalya ilini kapsamakta ve balıkçılara göre farklılık göstermektedir):

Öncelikle 12 ay boyunca temin edebildiğimiz çiftlik balıklarından başlayalım. Her ne kadar deniz balığının yerini tutmasa da fiyat ve erişilebilirlik bakımından sofralarımızda yer alan bu balıklar (çupra, levrek) ortalama 30-40 TL aralığında tezgahlardaki yerini almış durumda. Alabalık ise 20-25 TL/Kg aralığında,

Akya küçük olanlar 40-45 TL/Kg, büyük olanlar 50-55 TL/Kg aralığında,

Mercan küçük boy olanlar 40-55 TL/Kg, büyük boy olanlar 75-90 TL/Kg aralığında,

Palamut tane 15-20 TL/Adet,

Hamsi 15-20 TL/Kg,

Sardalya, kupes, istavrit gibi balıklar ise daha uygun fiyatlarda tezgahlarda beğeniye sunuluyor. 

Yazımıza ”ama” diyerek başlamıştık. Balık miktarlarının artmasına rağmen, fiyat olarak henüz sofralardaki yerini almalarının zor olduğu görülmekte.

Oysa balıkların hal fiyatları ve özellikle kasa bazlı çıkış fiyatları gayet makul. Eğer imkanınız var ve balık haline uğrayabiliyorsanız yukarıda yer alan fiyatların oldukça altında balık almanız da mümkün.

Bir kaç güncel hal fiyatı verecek olursak hamsinin kasa fiyatı 50-60 TL, palamut 70 TL, kolyoz 40-50 TL.

Balık fiyatları günlük değiştiği için burada tespit ettiğimiz fiyatlarda keskin ve ani değişiklikler olacaktır. Ayrıca il bazlı fiyat farklılıkları da geniş bir aralıkta olmaktadır.

Biz amatör balıkçılar için ise, yakaladığımız balıkların ne kadar kıymetli olup iyi değerlendirilmesi gereğine dikkat çekmek istiyorum. Balık sezonunun verimli, olta ve ağların balık dolu, her şeyden önemlisi sofraların balıktan yoksun olmadığı bir av sezonu temennisiyle…

 

BİR CEVAP BIRAK