Kızıldeniz Barbunu

Kızıldeniz Barbunu

23528
2
PAYLAŞ

Amatör balıkçı bir arkadaşım bana ulaşarak ‘daha önce hiç görmediğim bir balık yakaladım, ne olduğunu biliyor musunuz?” diye sordu. Balığı gördüğümde benzer bir tepki de ben verdim: Haydaaa nereden çıktı bu balık şimdi…

Aslına bakarsanız Kızıldenizin son yıllarda bize sunduğu  aslan balığı, balon balığı gibi bir diğer balık türü olan kızıldeniz barbunu artık Akdeniz sahillerinde de sıklıkla görülmeye başlamıştı. İlk kez 2014 yılında İskenderun körfezinde görülmeye başlayan bu balık zamanla Akdeniz sahilleri boyunca yayılmaya başlamış bir tür olarak karşımıza çıkıyor. 

Kızıldeniz barbununu diğer barbun türlerinden ayıran en belirgin özelik kuyruk kısmında bulunan iri siyah benektir. Diğer farkları ise yan tarafında yer alan uzun siyah çizgi. Ayrıca tadının da bilinen barbunlardan oldukça farklı olduğu görülmektedir.

Kızıldeniz barbununu (Parupeneus forsskali) genellikle Kızıldeniz’de sığ kısımlarda yaşamını sürdürür. Diğer barbun türlerinde olduğu gibi kumluk alanları tercih eden bu balıklar, yakın zamanda geniş bir alana yayılacak gibi görülmekte.

Çok sayıda göçebe balık türünden biri olarak karşımıza çıkan Kızıldeniz barbunununun diğer barbun türlerinden farkını anlayabilmek için daha önce yazdığımız barbun balığı hakkındaki makalemize göz atabilirsiniz.

Ne diyelim Kızıldenizden gelecek faydalı ve ekonomik değeri olan hiç bir balık türüne itirazımız yok.

Yeter ki balon balığı gibi istilacı, zararlı ve faydasız balık türleri bizden uzak dursun…

 

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK