Palamut ile Tombik Balığının Farkı

Palamut ile Tombik Balığının Farkı

13789
0
PAYLAŞ
palamut3

    Balık ile herhangi bir alakanız varsa, zaman zaman türleri konusunda aklınıza bir soru takılacaktır. Yakaladığınız balığın türünü tam olarak tespit edememenin yanında, yemek için satın aldığınız balığın da gerçekten satın almak istediğiniz balık olup olmadığı tereddüdünü yaşayabilirsiniz.

Özellikle, satın aldığınız balık sizin istediğiniz balık olmayabilir. Birbirine yakın bir çok tür, balıkçı tezgahlarında karşınıza çıkar. Eğer balık türleri konusunda yeterli bilgi sahibi değilseniz, palamut almak isterken onun çok altında fiyata satılması gereken bir tombiği palamut fiyatına satın almanız muhtemeldir. Ya da hamsi almak isterken arasına karışmış bol miktarda sardalyeyi hamsi niyetine alırsınız.

Daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz panga balığı ise mezgit diye size satılmış olabilir. Bu durumların tamamında çok daha uygun satılması gereken balıklara ederinden fazla ödeme yapabilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için tombik ile palamudu karşılaştırdık. Palamuda göre oldukça ucuz olan tombik, tezgahlarda palamut olarak satılıyor. Bu ayrımı yapamadığımız takdirde, ederine göre çok yüksek bir fiyat ödemenin yanında, lezzet olarak ta sizi tatmin etmeyebilir.

Gelelim bu iki balığı birbirinden nasıl ayırt edeceğimize. Palamut ile tombik arasındaki en belirgin farklardan biri, palamudun dişli bir balık olmasıdır. Palamudun ağzını açınca, çok belirgin bir şekilde ön dişlerini görebilirsiniz. Tombikte ise belirgin ön dişler bulunmaz.

Barbun ile Torik Avı Nasıl Yapılır

Bir diğer belirgin ayırt edici özellik ise balıkların yüzey yapısında saklıdır. Palamutta gövde boyunca belirgin çizgiler yer alır. Bu çizgiler tombikte olmayıp çizgilerin yerini iri benekler alır. Sadece bu özelliğiyle dahi iki balığı ayırt edebilirsiniz.

Palamut ile tombik arasında bir ayrım unsuru da tatlarıdır. Lezzet bakımından palamut, tombik balığına göre oldukça bariz bir fark atar. Ama bu farkı görmek için önce balığı alıp pişirmiş olacağınızdan iş işten geçmiş olacaktır. Bu nedenle lezzet konusu ayırt edici özellik olarak ikinci planda kalır.

Balık etlerinin rengi ise yine net bir şekilde ayrım unsuru olacaktır. Tombik balığı oldukça kanlı bir balıktır. Bu balık, kesildikten sonra bile uzunca bir süre kan salmaya devam eder. Bu kanlardan dolayı, etinin rengi oldukça kırmızı olup rahatlıkla dikkat çeker.

Palamudun etinin rengi ise oldukça açıktır. Palamut balığını, tombik balığının yanına koyup renk bakımından incelediğimizde, beyaz ile siyah diyecek kadar farklılık bulunur.

Bir çok balık türü konusunda yaşadığınız karışıklığı, bu yazıyı okuduktan sonra  palamut ve tombik arasında yaşamayacağınızı düşünüyorum. Bundan sonra iki balık arasındaki farkı görüp, gönül rahatlığıyla palamudunuzu satın alabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK