Levrek Süpürgesi Barchino Nedir?

Levrek Süpürgesi Barchino Nedir?

13238
0
PAYLAŞ
supurge2

Alternatif bir balık avlanma yöntemi olan levrek süpürgesi ülkemizde de bir çok sahil kesiminde kullanılan bir tekniktir. Asıl adı barchino olan bu teknik, daha çok denizin dalgalı olduğu ve başka avlanma yöntemlerinin uygulanamadığı zamanlarda imdadımıza yetişen küçük bir tekne görünümündedir. Olta atmaktan yorulan yada yürüyüş yapmayı sevenlerin tercih edebileceği levrek süpürgesi için uzun ve engelsiz bir kıyı şeridi gerekmektedir.

Özellikle levrek avında kullanılan bu yöntemde sahte yada silikon yem kullanıldığından  dolayı farklı balık türlerinin de yakalanması mümkündür.

Levrek süpürgesi kendisine bağlanan bir misina yardımıyla kıyıdan kontrol edilir ve yaklaşık 100 metre mesafelere kadar denize açılır. Levrek süpürgesi ve kullanıcı arasında yer alan bu misinanın üzerine belirli aralıklarla sabitlenen başta silikon olmak üzere sahteler ise hareket süresince kıyı şeridini tarayarak balık yakalar. Balık avı kadar bir önemli hususta bu avı yaparken sürekli kıyı boyunca yürümek zorunda kalan kişilere olan spor katkısıdır. Av sonunda balık yakalayamasanız dahi yaptığınız yürüyüş size keyif verecektir.

Levrek süpürgesi üç temel ögeden oluşur. Bunlardan birincisi ana unsuru oluşturan yüzen kısım, ikincisi misinanın sarıldığı kasnak ve üçüncüsü ise misinaya sabitlenen ve balığın yakalanmasını sağlayan sahtelerdir. Bu malzemelerin iyi iş yapabilmesi için bazı standartları vardır. Levrek süpürgesinin iyi yüzebilmesi için, silikon yemlerin iyi av yapabilmesi için ve misinanın kasnaktan kolay sarılıp, salınması için orantılı ve belirli ölçülerde olması gerekir.

Sizlerde bu yöntemi denemek isterseniz aşağıda yer alan ölçülerde uygun bir fiyata yaptırabilir veya imkanınız varsa kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Ayrıca piyasadan temin etmeniz de mümkün.

İzmir ve özellikle Konak sahili bu av malzemesini kullanmak için ideal bir alan olabilir. Havaların soğuk olduğu ve olta atma imkanı bulunamadığı zamanlarda sizler de bu av gerecini deneyebilirsiniz

Maliyeti oldukça düşük olan levrek süpürgesi sizi fazla yormadan av yapmanızı sağlayacaktır. Ayrıca sürekli olarak hareket etmeniz gerektiğinden dolayı spor yapma ve formda kalmak için de faydalı olacaktır. Denemek isteyenler bir marangoza giderek uygun maliyetlere levrek süpürgesini yaptırabilir siniz.

Deneyenlere rast gelsin.

BİR CEVAP BIRAK