Panga Balığı Tava

Panga Balığı Tava

6666
0
PAYLAŞ

Panga balığı yada pangasius, bu adı yeni duyanlar sanırım çoğunluktadır. Yıllardır balık üzerine yoğunlaşmış biri olarak bana da yabancı olan bir kelimeydi.. Ta ki bu güne kadar. Panga balığı bir tür tatlı su köpek balığı. Bazı yerlerde akvaryumlarda dahi karşınıza çıkabilir. Tropik bölgelerin balığı olan panga balığı, son zamanlarda ülkemizde de filetolar şeklinde satılarak sofralarımızda yer almaya başlamış.

Tadı nasıl mı? Ne bir balık tadı var ne de bir tavuk. Biraz dil balığını andırıyor biraz da mezgiti. Az da olsa dil balığını andırması nedeniyle bazı restoranlarda dil balığı diye satıldığı da görülmekte. Asıl güzel olan yanı panga balığının kılçıksız ve sade bir et yapısına sahip olması.

Etinin kokusuz olması nedeniyle pişme esnasında o bildik balık kokusunu da hissetmiyorsunuz. Oldukça beyaz olan panga balığı eti zahmetsizce tüketilebilir.

Marketlerde dondurulmuş paketler içerisinde fileto olarak satılan panga balığına rastlarsanız, mutlaka deneyin. Alışageldik balıklardan farklı bir lezzete sahip olan panga balığı zahmetsizce sofranıza koyabileceğiniz bir balık olmaya aday. Yetiştirme şartlarındaki kolaylıklar ve etinin ekonomik değeri sebebiyle büyük balık çiftliklerinde yaygın olarak üretimi yapılmaya başlanmış. Anlayacağınız ileriki yıllarda bu balığın adını daha sık duyacak gibiyiz.

Ülkemizde halen ithalat yoluyla sofraları süsleyen bu balıkların üretilmesi çalışmalarıda devam ediyor. Balık hakkında bu kadar bilgi verdikten sonra gelelim pangasius balığını denemek isteyenler için panga balığı tava tarifimize. Filetolar halinde hazır alındığından pek bir zahmeti olmayan bu balığın hazırlanması da bir o kadar kolay. Biz bir çok şekilde hazırlanabilen panga balığının mısır unu ile hazırlanışını paylaşalım.

Malzemeler

Kişi sayısına göre yeterince panga balığı filetosu (bütün veya ortadan ikiye bölünmüş)

Mısır unu,

Sıvıyağ,

Tuz,

Hazırlanışı

Balık filetoları yıkandıktan sonra suyu iyice süzülür,

Ayrı bir kapta mısır unu ve tuz karıştırılır,

Balık filetolarının iki tarafıda mısır ununa bulanır,

Kızgın yağda her iki tarafıda kızartılır,

Panga balığı tavamız servis tabağına alınıp garnitürlenerek servis edilir.

Not: İsterseniz süt ve zeytin yağı karışımında 40 dakika kadar marine edip sonra unlayarak pişirebilirsiniz.

Afiyet olsun

 

 

BİR CEVAP BIRAK