Balık Yakalamak Şans mı? Yetenek mi?

Balık Yakalamak Şans mı? Yetenek mi?

4750
0
PAYLAŞ
Şans mı yetenek mi

Balık Yakalamak Şans mı? Yetenek mi?

Bazılarına göre balık yakalamak şans işidir. Peki, acemi şansı diye bir şey gerçekten var mıdır? Bu konuda balıkçılar ikiye bölünmüş durumda:

şans mı yetenek mi

Şans daha önemli diyenler, şahit oldukları olayları ballandırarak anlatırken: ”Biz eli boş dönerken adamın salladığı olta boş gelmedi, çok şanslı olmalı”der. Hepimiz zaman zaman buna şahit olmuşuzdur. Bu, gerçekten açıklaması güç bir durumdur. Ama bence bu daha çok, balığa ara sıra, değişiklik olsun diye çıkan insanların savunmasıdır.

Balıkçılık birincil hobisi olan, bu amatörce hobisini her şeyden önce tutanlar içinse şans, düşük bir olasılık ifade etmektedir. Yetenek, doğru yerde ve doğru zamanda bulunmak, ne yaptığının farkında olmak işin formülüdür.

Birde aynı yerden balık çıkmayacağını iddia edenler olabilir. Bunlara, balık hafızası diye bir şeyin olduğunu hatırlatmakta fayda var. Balık bu, nerede mutluysa orada gezinir.

Sonuçta oltayı yemlediğinizde balık, kimin usta olduğunu  tahmin edemez ama doğru yemle ve ekipmanla sizi tercih etmesi de pek tesadüf değildir. Peki sizce? Şans mı? Yetenek mi? Belki de en  iyisi işi iyi bilmek, birazcıkta  şans.

BİR CEVAP BIRAK