Tatlısu Balıkları Pişirme Yöntemleri

Tatlısu Balıkları Pişirme Yöntemleri

9680
0
PAYLAŞ
tatlisu-baliklari-pisirme-yontemi

Tatlısu Balıkları Pişirme Yöntemleri

Ülkemiz, denizleri kadar akarsuları da balık yönünden çok çeşitlilik gösterir. Birçok balık türü sularımızda yaşam alanı bulur. Bu çeşitlilik, maalesef aynı oranda miktara yansımamaktadır. Özellikle iç sularımızda, birçok nedene bağlı olarak balık miktarında son yıllarda hızlı bir düşüş görülmektedir. Her ne kadar kültür balıkçılığı artsa da doğal olarak bulunan balıklar azalmaktadır.
Balıkçılık sevgisi taşıyan herkes, doğanın ve suların korunmasına katkı sağlamalıdır. Bu katkı sadece kendisinin doğaya zarar vermemesi olarak algılanmamalı; diğer insanların da katkısı yönünde çaba sarf etmelidir. Özellikle akarsularda, sulamaya ve küresel ısınmaya bağlı azalmalar nedeniyle, neredeyse balıkların yaşam alanı yok olmaktadır. Eğer soframıza her zaman bu balıkların gelmesini istiyorsak bilinçli davranmak zorunda olduğumuzu unutmamamız gerekir.Tatlısularımızda birçok balık türü bulunur demiştik. Bu balıkların birçoğu, besin değeri yüksek olsa da çok kılçıklı olması nedeniyle talep görmez. Yayın balığı gibi iri balıklar, her ne kadar kılçıklı olmasa da çok fazla temin edilemediğinden sofralarımızdan uzak kalır. Alabalık gibi kıymetli balıklar da, birçok bölgede bulunmasına rağmen bazen yasal düzenlemeler bazen de avlanma zorluğu nedeniyle temin edilemez. Netice olarak başta sazan olmak üzere birçok balık iç sularımızda karşımıza çıkar ve özellikle deniz balığı temin edilemeyen bölgelerimizde insanların ihtiyacını karşılar.

Tatlısu balıklarının çeşitli pişirme yöntemleri vardır. Bu yöntemleri seçerken balığın türü ön plana çıkar. Eğer uygun bir pişirme yöntemi seçmezseniz kılçıklarından dolayı sofranızda problem yaşayabilirsiniz. Bu yöntemlerin en yaygın olanı kızartmadır. Özellikle küçük balıklar iyi kızartıldığında kılçıkları etkisini yitirecek ve yerken size sorun olmayacaktır. Orta boy balıklarda ise kılçıklar iri olacağından mangal yapabilirsiniz. İri balıklarda kılçıkla eti kolay ayırabileceğinizden, fırın ya da buğulama yine alternatif olarak karşınıza çıkar. Tercih sizin. Bu açıklamalar ışığında size salçalı balık tarifi verelim. Bu yöntemi, birçok tatlısu balığında uygulayabilirsiniz.

Salçalı Tatlısu Kefal Tava

Bu tarifi, salça sos olmadan da yapabileceğiniz için ikisini bir arada vereceğim.

Hazırlanışı:  tatlisu-baliklari-pisirme-yontemleri-3

  • Bir kilogram balık için iki çorba kaşığı tatlı biber salçası, bir çay kaşığı tuz ve 4-5 diş dövülmüş sarımsak karıştırılarak sos hazırlanır. Dilimlenen balıklar bu sosta iyice karıştırılarak 15 dk kadar bekletilir.

tatlisu-baliklari-pisirme-yontemleri-4Ya da sos kullanmadan ortadan ikiye bölünüp kılçıklarının tabanından uzunlamasına açılır.

tatlisu-baliklari-pisirme-yontemleri-1

Soslanan balıklar kızgın yağda iki tarafı iyice kızarana kadar pişirilir.tatlisu-baliklari-pisirme-yontemleri-2

Kızartılan balıklar tabağa alınıp garnitürlenerek servis edilir. Yanında limon suyunu unutmamak gerekir. Bu tarifle siz de tatlısu balıklarını seveceksiniz. Afiyet olsun

BİR CEVAP BIRAK