Balon Balığı/Fugu

Balon Balığı/Fugu

6076
0
PAYLAŞ

Balon Balığı/Fugu

balon balığı/fugu

Balon balığı Akdeniz‘de tekneyle balık avına çıkan hemen hemen herkesin en az bir defa karşılaştığı ve bir daha karşılaşmak istemeyeceği bir balıktır.Tekneyle balık avlayanların karşılaştığı derken kıyı balıkçılarını da dahil etmek sanırım yanlış olmaz.Neticede çok sığ yerlerden başlayarak bu balığa rastlarız.Henüz insana saldırdığına dair herhangi bir örnek yoktur. Balon balığı küresel ısınmaya bağlı olarak denizlerimize yakın zamanda gelmiş bir balıktır.En önemli özelliği tetrodotoksin denilen bir zehir içermesidir. Bu zehir insanı felç bırakmaktan tutun da ölüme kadar götürebilme özelliğine sahiptir.

balon

Uzak doğu ülkelerinde oldukça pahalı bir yemek olabilmekte iken biz de ekonomik değeri yoktur. Başta Japonya olmak üzere, uzun süre eğitim almış olan şefler tarafından hazırlanan balon balığı yüz dolarların üzerinde fiyatlara satılabilmektedir. Fugu olarakta adlandırılan bu balık kuş gagası şeklinde çok keskin ve güçlü dişlere sahiptir. Bu keskin dişler en kalın misinaları dahi hiç zorlanmadan kesebilme kabiliyetine sahiptir. Olta ucunda bulunan yemi hiç hissettirmeden tek tek keserek sizin avınızı sabote eder. Eğer ki bu esnada iğneniz balığın dudak kısmında bulunan oldukça sağlam olan lastiksi derisine saplandı mı artık balığın sizden kurtulma şansı kalmaz. Balon balığı,ayrıca balıklar iğnenin etrafında toplanmaya başladığında bu balıklara saldırarak, grubu dağıtır ve sizin avınızı engeller. Karşılaşabileceğiniz en can sıkıcı durumların başında ise, yakalayıp tekneye çekmekte olduğunuz bir balığın kaçtığını düşünürken yolda balon balığının saldırısına maruz kalıp yarısının koparıldığını görmektir.

fugu-2

Son yıllardaki değişime bakıldığında, balon balıklarının, diğer balık populasyonları üzerinde, bir baskı kurma ihtimalinin yüksek olduğu ihtimalini tespit etmek zor olmayacaktır.Sanırım en akılcı yol,bu balıkları bir şekilde ekonomiye kazandırma yöntemini bulmak olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK