Lipsos/Lipsoz Balığı

Lipsos/Lipsoz Balığı

7841
0
PAYLAŞ
lipsos

Lipsos/Lipsoz Balığı

Lipsos, ilginç balıklardan biridir. Genellikle iskorpit balığıyla karıştırılır. Hani, haksız da değiller yani.. Akdeniz’in simge balıklarından biri olan, ayrıca Ege ve Marmara’da da sıkça karşılaşılan bir tür olan Lipsos sırtı dikenli ve avlanması sıkıntı yaratabilecek bir balık türüdür. Sırtındaki dikenlerin batması oldukça can yakar. Bu balığı eğer avlamayıp balıkçıdan satın alırsanız, mutlaka temizlenmesini isteyin. Elinize batarsa, dayanabildiğiniz kadar sıcak suya maruz kalırsa bu zehrin etkisi azalır.

Lipsos balığı, kalın bir deriye sahiptir ve temizlemesi zordur. Derisi alınınca geriye az bir et kalır. Bu etle yapabileceğiniz en güzel yemek Lipsos Çorbasıdır. Lipsos balığı 5-6 kilogramlara kadar büyür. Büyük bir Lipsos yakalama ya da satın alma durumunda filetosunu çıkarıp daha farklı yemeklerde yapmak mümkündür.

Makalelerimde özellikle bu tür balıklara yer veriyorum. Bunun asıl nedeni, görüntülerine bakarak uzaklaştığımız bu balıkların bize sunabileceği eşsiz lezzetlere dikkatinizi çekmek.

Sizler de denemelisiniz o zaman bana hak vereceksiniz. Biz de ‘’Denizden babam çıksa yerim’’ düsturuyla, deniz canlılarından bahsetmeye devam edeceğiz.

PAYLAŞ
Önceki makaleKerevit
Sonraki makaleBalon Balığı/Fugu
Grafik tasarım ve web tasarım üzerine eğitim almış, balıkçılığı hobi olarak ifade etmeyecek kadar ciddiye alır. Bildiklerini paylaşan, paylaşılanları takip eden bir balık sevdalısı.

BİR CEVAP BIRAK