Antalya’da Kıyıdan Balık Avı

Antalya’da Kıyıdan Balık Avı

12010
0
PAYLAŞ
kıyı balıkçılığı

Antalya’da Kıyıdan Balık Avı

antalyada-kiyidan-balik-avi

Antalya denince akıllara birçok şey gelir. Örneğin denizi gelir, güneş, turizm gelir. Seralar ve üretimi yapılan meyveler, sebzeler gelir. Dört mevsimi bir arada yaşadığımız gelir. Bütün bunlar gayet normaldir. Çünkü Antalya bütün bunların hatırlanmasını hak eden bir ildir. Öncelikle belirtmeliyim ki turizmimizin başkentidir.

antalyada-kiyidan-balik-avi-3

Bütün bu önceliklere, küçük bir parantez içerisinde, balıkçılığı da eklemek lazım. Her ne kadar balıkçılığı da eklesek de aslında çok verimli avlar yapmak, pek mümkün olmamaktadır.  Gazipaşa’dan Kalkan’a kadar uzanan eşsiz ve değişken sahillerde birçok insan balıkçılık yapar. Bizim değineceğimiz nokta ise amatör olta balıkçılığı. Antalya kıyılarında bu işi bilen ya da bilmeyen, ustalaşmış ya da ilk defa balık yakalamayı deneyen yüzlerce insan ,kıyılar boyunca balık avlar. Eğer uzun zamandır bu işi yapıyorsan, hangi balığı, hangi yöntemle avlayacağını, ne tür yem ve takım kullanacağını, daha da önemlisi nerede avlanacağını, yani merayı bilirsin. Balıklar, türleri gereği denizin farklı yerlerini ve derinliklerini seçer. Buralar, onların yaşam şansı bulabileceği şartları taşıyan yerlerdir. Balıkların yoğun olarak yaşadığı ve toplandığı bu bölgelere bizler avlak diyoruz.

antalyada-kiyidan-balik-avi-1

Bir amatör balıkçı için avlak çok büyük önem arz eder. Genellikle başkalarıyla paylaşmak istemez. Bu konuda onlara hak vermemek mümkün değildir. Zaman zaman plansız ve kontrolsüz avlanmak ,bu bölgeleri yok etmemize neden olabilmektedir. Balık avlamada gerekli kurallara uymayarak(boy limiti ya da miktar olarak) balıkçılığın geleceğine darbe vuruyoruz. Biliyoruz ki; her geçen gün avladığımız balığın miktarında ve türünde azalmalar olmaktadır. Bu da, sürdürülebilir avcılığın olumsuz etkilendiğinin, en güzel örneği değil midir? Bu kısa açıklamalarla bazı hatırlatmaları yaptıktan sonra şimdi de Antalya’da kıyıdan balık avından bahsedelim.

İster Konyaaltı plajı olsun, isterse Lara, günün belirli saatlerinde buralara indiğinizde yaşlısından, çocuğuna; avcılığı bileninden bilmeyenine birçok kişinin oltalarını denize atmış beklemekte olduğunu görürsünüz. Bu günlerde ağırlıklı olarak dip ya da salkımlı yüzey Kıbrıs sarması tabir edilen oltayla kefal avlayanlara rastlarsınız. Hani zaman zaman bol miktarda yakaladıklarına şahit de olursunuz. İşin sırrı iyi hazırlanmış bir takım ve denizin önceden yemlenmesidir. Diğer kıyılarda da durum çok değişmez. Sadece Gazipaşa ya da Kaş kıyıları balık konusunda biraz cömerttir. Diğer yerlerde balık yakalamak için tekneyle açılmak gerekecektir. Özellikle Kaş’ta kıyıdan at-çek yöntemiyle baracuda gibi balıkları mevsiminde avlamanız mümkündür. Hatta şanslı gününüzde iseniz bir Sinarit bile oltanıza gelebilir.

antalyada-kiyidan-balik-avi-6

Antalya kıyılarından avlayabileceğiniz diğer balıklar ise lokum, levrek, sokar ve birkaç tür daha eklenebilir. Özellikle Alanya’dan Kundu’ya kadar olan kısımlarda denizin derinliği çok fazla olmadığında büyük balıkların da kıyıya çok yanaştığına şahit olmazsınız. Genellikle kıyıdan avlayacağınız balıklar da küçük olur. At Çek yöntemiyle nadiren büyük balıklarda oltanıza takılır.

Büyük balık demişken en iyi noktalardan biri Falezler’dir. Burası oldukça yüksek ve tehlikelidir. Büyük balık yakalama imkânı olan bu yerden zaman zaman ölüm ya da yaralanma haberleri gelir. Bir diğer önemli nokta ad Muratpaşa sınırları içinde buluna Konyaaltı Plajıdır. Bu plajda sokar balığı ve mırmır gibi balıklar yakalayabilirsiniz Tabi balon balığı müsaade ederse. Denizlerimizde bolca bulunan bu balık çok derin olmayan yerlerde maalesef balıkçıların başının belası durumuna geldi. Konyaaltı plajında denize dökülen boğa çayı da balıkçılara bir avantaj sağlar. Boğa çayının denize taşıdığı ve balıkların beslenmesine yarayan maddeler balıkların bu çayın ağzında toplanmasına neden olur.

Antalya’da sayılabilecek diğer kıyı avlakları Konyaaltı Limanı, Falez Otel önü, Kundu civarında bulunan plajlar, Kumköy plajları, Kadriye Kıyıları… Bu bölgeleri çoğaltabiliriz ama unutmayalım ki; bu saydığımız bölgelerin çoğu balık konusunda cömert değildir. Bütün bu anlatılanlara ilave avınızı daha verimli hale getirmek için mutlaka günün uygun saatlerini kullanın. Öğle saatleri öncesi ve sonra verimsiz bir av zamanıdır. Mümkünse hele Antalya’da iseniz gölgede olmaya özen gösterin.

BİR CEVAP BIRAK