Antalya’da mırmır avı

Antalya’da mırmır avı

3621
0
PAYLAŞ

Antalya’da kasım ayının başlamasıyla birlikte hem kıyıdan hem de tekneden yakalanan balık miktarlarında artış oldu. Yakalanan balıkların boyutları da büyüdü ve balık avına çıkanların yüzleri bir nebze olsun gülmeye başladı. Bu bolluk durumu bir süre daha böyle devam edeceğe benziyor.

Kullandığımız resim ile yazının başlığının birbirine uymadığının bilincindeyim. Bunun sebebi ise hangi balık peşine düşersek düşelim, karşımıza balon balığının çıkmasıdır.

Son olarak, yaklaşık iki metre derinlikte oltama takılan bu balon balığı, denizin her noktasında ve bölgesinde karşımıza çıkacağını ispatlamıştır.

Gelelim Antalya’da kıyıdan balık avına. Gazipaşa’dan Kalkan’a kadar geniş ve farklı yapıda bir sahil şeridine sahip olan Antalya, bu zamanlar balıkçı akınına uğrar. Herkes bilir ki özellikle kıyıdan balık avı yapacakları en verimli aylardır Ekim-Kasım ayları. Özellikle Lara Plajı, Kadriye ve Belek bölgesi, Side, Evrenseki, Ilıca kıyıları olmak üzere başta lokum balığı ve mırmır avlamak için tam da yeri ve zamanıdır bu günler. Kefal balığı da bir diğer alternatif olarak karşınıza çıkar. Tekne ile açılmanız durumunda barbun, mercan gibi bir çok balık türü de oltanıza takılmaya namzetir.

Kıyıda oldukça fazla sayıda küçük balık olması, sizin büyük balıklara ulaşmanızı zorlaştırır. Olta iğnesi yere değdiği anda onlarca küçük balık bir çırpıda yeminizi yok eder. Henüz büyük balıklar yeme ulaşamadan olta iğneleriniz tam takır olur. Bu arada yeme ulaşabilen büyük balıkları da siz yakalarsınız.

Kıyıdan biraz açıldıkça balıkların boyutları büyür. Bunu yapabilmek için ise tekneye ihtiyaç duyarsınız. Kasım ayında en verimli avlarınızı yapabilirsiniz demiştik. Tabi ki bazı av inceliklerini yerine getirmek kaydıyla . Öncelikle iyi bir iğne seçimi yapmalısınız. Özellikle çelik iğneler çok çabuk körelmeyeceğinden olmazsa olmazınızdır. Neticede balık iğneye takılmadığı sürece diğer malzeme ler ne kadar kaliteli olursa olsun bir anlam ifade etmeyecektir.

İkinci önemli konu ise yem seçimidir. Her balık her yemle avlanmaz. Bu nedenle yem seçimi ön plana çıkar. Gerek kıyıdan gerekse tekneden her türlü iş yapacak başlıca yemler sülünez (kurutarak kullanırsanız oltadan kolay düşmez), karides ve tavuk göğsüdür. Yem çeşitliliğini artırabilirsiniz ama bu üç yem defalarca denenmiş ve sonuç alınmış yemlerdir.

Antalya’da balık avına çıkacak olan balıkçılar bu günlerde 4-5 kg kadar balıkla evlerine dönebilmektedir. Havaların biraz daha soğumasıyla birlikte, amatör balıkçıların da balığa olan hasreti artmaya başlayacaktır.

Bu durumda bize düşen de bu günlerin tadını çıkarmak olacaktır. Hepinize rast gelsin…

BİR CEVAP BIRAK