Balık Avına Biraz Mola

Balık Avına Biraz Mola

5232
0
PAYLAŞ
Balık Avına Biraz Mola

Balık avı her zaman büyük beklentilerle başlar. Her balığa çıkışta kova dolacak duygusuyla yollara çıkarsınız. Aslında bunun olmayacağını çok iyi bilirsiniz.

Geçmiş deneyimleriniz, bunu size defalarca öğretmiştir. Umduğunuz balığı bulamadığınızda, işte tam o anda, balık avlamanın asıl amacı olan keyif alma, stres atma ve güzel vakit geçirme isteği ortaya çıkar.

balik-avinda-bir-keyif-molasi-1
Aynı oltada iki barbun daha ne olsun?

 Bu durumda, yapmış olduğunuz ön hazırlıkların önemini daha iyi anlarsınız.

Balık avı tekne ile yapılıyorsa, karayla bağlantınız çoktan kesilmiştir. Saatler ilerledikçe fiziksel ihtiyaçlarınız devreye girmeye başlar. Susarsınız, acıkırsınız ve yorulursunuz. Biraz mola vermek durumunda kalırsınız. Bu molaya sizi en çok zorlayan da balık yakalayamamanızdır. Troller, kaçak avlanmalar, yasal limitlerin altında avlanmalar ve diğer bir çok sebep zaten balık popülasyonunu düşürmüştür. Dip balıkçılığında balık günün belirli saatlerinde yoğunlaşır. Bazen de saatlerce bir vuruş bile almadığınız olur. Balığın oltaya vurmaya ara vermesi size de dinlenme imkanı verir. Bu zamanlarda balık avlayacağım diye ısrarcı olmaktansa, dinlenmek ve bulunduğunuz ortamdan keyif almak doğru olacaktır.balik-avina-biraz-mola

Özellikle Antalya, hele hele de Kemer taraflarından denize açılmışsanız önünüzde Antalya tüm güzelliğiyle duruyordur. Yeni liman (balıkçı barınağı) balıkçılar için güzel bir denize çıkış noktasıdır. Hemen girişinde balık mezatı kurulur sabahın erken saatlerinde. Tekneye vereceğiniz para ve diğer yapacağınız masraflarla bu mezattan bir yada iki kasa balık alıp evin yolunu tutmak ta bir seçenek. Eğer yukarıda anlattıklarım konusunda bir fikir ya da deneyim sahibi değilseniz bu alternatif size belki de daha cazip gelebilir.

balik-avina-biraz-mola-2
Huzuru bulmak bu olsa gerek

Balıkçılığı hobi olarak yapan biz amatör balıkçılar, genellikle kasayla balık almayı, balığa çıkarken aklımızın ucundan bile geçirmeyiz. Balıktan dönerken ise ”Keşke bir kasa balık alıp dönseydik” dediğimiz zamanlar da olmuyor değil. Bunun asıl nedeni, giderken dinç ve hevesli bir şekilde, bir kova balıkla dönme hayaliyle gidip; gün sonunda bitkin ve kova boş dönüyor olmamızdır.

Balık avlarken günü iyi değerlendirmeniz çok önemlidir. Denize açıldığımızda büyük şehrin tüm sorun ve gürültüsünü geride bırakırsınız. Eğer bir de cep telefonunu bırakma cesaret ve dirayetini gösterdiniz ise gün sizin gününüzdür.

İyi demlenmiş tavşan kanı bir bardak çay da keyfinizin cilası olacaktır.

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK