Balon Balığı Konusunda Sevindirici Haber

Balon Balığı Konusunda Sevindirici Haber

1811
0
PAYLAŞ
balon2

Bir süredir balıkçıların korkulu rüyası haline gelen ve balık avını bir işkenceye dönüştüren balon balıkları konusunda ortaya atılan bir haber, bu konuda bir umut ışığı oldu. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin basına verdiği bir demeçte söyledikleri balon balıkları konusunda balıkçıları heyecanlandırdı.

Yapılan açıklamada, balon balıklarının ilaç yapımında kullanılmak üzere ihraç edilmesi yönünde çalışmaların olduğu, bu balık hakkında ortaya çıkan olumsuz haberlerin tersine döneceği beklentisini ortaya çıkardı.

Balon balıklarından belki kurtulamayacağız ama ortaya ekonomik bir değer çıkması durumunda, oltaya ve ağlara takılan bu deniz canavarlarından eskisi kadar kötü bahsedilmemesinin yolunu açacağa benziyor.

Bazı ülkelerde balon balığından, kanser ilacı yapımı çalışmalarında yararlanıldığı bilinmektedir. Bu doğrultuda tonlarca balon balığının ihracının yolunun açılması beklentileri, bu balığı değerli hale getirecektir. Her ne kadar insanlara saldırmadığı ve zararsız olduğu söylensede kıyılarımızda ortaya çıkan bazı olumsuz örnekler, ileride büyük sorunlar çıkacağı potansiyelini taşıdığını göstermektedir.

Balon balığının ekonomiye kazandırılması ve değerlendirilmesi, belkide bu balıklarla verilebilecek en iyi mücadele olacaktır. Hemen hemen her balık avında, diğer balık türlerinden daha fazla balon balığının yakalanıyor olması, özellikle balıkçılar açısında yeni bir iş kapısı haline de gelebilir.

Biz amatör balıkçılar olarak balon balığının ekonomik bir değer kazanmasını ve bu konuda yapılacak çalışmaları dört gözle bekliyor olacağız. 

BİR CEVAP BIRAK