Balon Balıkları Olmadan Keyifli Bir Av

Balon Balıkları Olmadan Keyifli Bir Av

2280
0
PAYLAŞ

Bir kaç yıldır her balık avında bizlere oldukça zor anlar yaşatan balon balıkları olmadan, güzel bir av günü geçirdik. Akdeniz’in her bölgesinde nereye oltamızı atsak, mutlaka karşımıza balon balıkları çıkıyordu. Hem iğneleri kesip bize maddi zarar veriyor hem de yeme gelen balıklara saldırıp uzaklaşmalarına neden olarak balık yakalamamızı engelliyorlardı.balon balığı/fugu

Bu hafta sonu yaptığımız av turunda ise tüm gün boyunca sadece bir adet balon balığının oltaya takılması, acaba balon balıkları Akdeniz’i terk ediyor mu?  sorusunu aklımıza getirdi.

Balon balıkları Akdeniz’i terk ediyor mu? Ne dersiniz?

Balon balıklarının Akdeniz’i terk etmesi, herkes gibi beni de mutlu ederdi ama maalesef durum düşündüğümüz gibi değil. Biz balık avımızı ortalama 40-50 metre derinliğe kadar olan bir mesafede yaptık. Bu derinliklerde karşımıza balon balığının çıkmaması bizi umutlandırdı. Çünkü her balık avına geldiğimizde, bu derinliklerde onlarca balon balığı ile karşılaşıyorduk.

Balon balıklarını göremeyince, geldikleri gibi gittiler diye sevindik. Teknede bize eşlik eden kaptan, durumu bize kısaca özetleyince sevincimiz yarım kaldı. Bizim sahillerimizden uzaklaştığını düşündüğümüz balon balıkları, 60 metre derinliğin üzerine çıkarak sadece kıyılardan, sığ yerlerden uzaklaşmıştı.

Geçmiş yıllarda, bu dönemlerde dahi, sığ yerlerde bulunan balon balıklarının derinlere çekilmesi kafamızda soru işareti oluşturdu. Dilerim bu davranış değişikliği onlarda kalıcı olur ve tekrar kıyılarımızda onlarla uğraşmak zorunda kalmayız. 

Başlıkta da dediğim gibi balon balıkları olmadan balık avlamak, gerçekten özlediğimiz bir durummuş. Ancak balon balığının boşalttığı alanları asıl adını bilmediğim gort gort” diye adlandırdığımız başka bir istilacı tür doldurmuş.  Bu balığa çıkardığı sesten dolayı bu adı verdik. Balon balığı gibi oltayı koparmasa da diğer balıkların yeme ulaşmasına imkan vermeden, hemen yeme saldırarak can sıkıcı bir durum oluşturuyor. Çok büyük olmayan bu balık oldukça sert bir et ve deri yapısına sahip olduğundan ekonomik bir değeri de bulunmuyor.

Balon balığı olamadan av yapmanın keyfine ilave Side denizinin ve antik yerleşim yerinin enfes gece görüntüleriyle balık avımızı sonlandırıyoruz. 

BİR CEVAP BIRAK