Ekim Ayı Balık Ayı

Ekim Ayı Balık Ayı

6668
0
PAYLAŞ

Sonbaharın etkisini yavaş yavaş hissettirdiği bu ayda balık pazarları da canlanmaya başlar. Yazın sıcaklarında pek rağbet görmeyen balıklar sofralardaki yerlerini almaya başlar. Besin olarak son derece ihtiyaç duyduğumuz balıklardan genellikle yaz süresince uzak dururuz. Bu durum beslenmemize olumsuz etki etse de ekim ayıyla birlikte bunu telafi etme imkanına kavuşuruz.

Amatör balıkçılar olarak bizi asıl ilgilendiren, sofralarda ki balıktan ziyade oltadaki balıktır. Balık avlamak için oldukça uğraş veren balıkçıların asıl ilgilendiği balığın yakalanmasında duyulan haz olduğunu bilmeyenimiz yoktur.

Aksi olsaydı balıkçıdan birkaç kilo balık alıp, kendimizi yormadan ya da uykusuz kalmadan evin yolunu tutardık.

Ekim ayı balık ayı dedik, bunun asıl sebebinin kıyıdan oltaya gelen balık miktarındaki artışın olduğunu belirtelim. İster kıyı balıkçılığı ya da tekne balıkçılığı olsun yapılan avlar daha verimli geçmeye başlar.

Tek faktör bu da değildir elbet. Özellikle Antalya gibi sıcak sahil kentlerinde balık avlamanın aşırı sıcak olması nedeniyle yarattığı bunalımı bilmeyenimiz yoktur. Saatlerce sıcağın altında bekleyip bir de eve boş dönmenin verdiği huzursuzluk tarif edilemez. Oysa biz amatör balıkçılar balık avlamaya stres atmaya gideriz. Daha stresli dönmek ise hiç te hoşumuza gitmez.

Birçok kıyı şehrimizde olduğu gibi Antalya kıyılarında da balık avlanabilir seviyelere geldi. Ekim ve Kasım ayı boyunca kıyılardan balık yakalama ihtimali arttı. Balık avının şans işi olduğunu bilerek oltamızı alıp ya kısmet diyerek sahil yolunu tuttuğumuz da elimizin boş dönmesi ihtimalini hiç göz ardı etmemeliyiz.

Ekim ayında kıyıdan yakalayabileceğimiz balıklara gelince. Başta kumluk alanların balığı olarak bilinen mırmır makul büyüklüklere ulaşmış olarak avlanmaya müsaittir. Özellikle Antalya ve civarı plajlarında mırmır avlanabilir. Mırmırın bulunduğu bölgelerde lokum balığı da yine oltalarımıza takılmaya devam edecektir. Kefal sevenlerini üzmeyecektir. Yalandırma diğer balıkların peşinde olsanız da sık sık karşınıza çıkmaya devam edecektir.

Baracuda seyrek te olsa oltaların peşine düşmeye başlar. Akya kıyıda bulunan yavru balıkların peşindedir. Kıyıdan alabileceğiniz en iyi avlardan biridir akya.

Levrek avı için biraz daha beklemek gerekir. Bunlar dışında bir çok balık türü daha bu aylarda oltanıza gelecektir.

Eğer tekne ile açılacaksanız bölgeyi iyi bilen teknecileri tercih etmekte fayda vardır. Birçok dip balığıyla birlikte lambuka, palamut ve akya da hedef balık haline gelir bu aylarda.

Ekim ayında palamut, çipura, uskumru, kırlangıç, barbun bu aylarda lezzetlidir. Bulunduğunuz bölgenin size sunduğu imkânlar ölçüsünde iyi bir Ekim ayı geçirmenizi diliyorum. Lakin her ne kadar balık mevsimi desek te başta Antalya olmak üzere birçok yerde balık avı eski tadını vermiyor…

 

BİR CEVAP BIRAK