Kıyıdan Balık Avında Bereketli Günler

Kıyıdan Balık Avında Bereketli Günler

3380
0
PAYLAŞ

Kıyı balıkçılığının, ülkemizde ölme noktasına geldiği bu yılllarda, zaman zaman yüzümüzü güldüren avlar olmuyor da değil hani. Daha önceki yazımızda Ekim ayının balık konusunda diğer aylara göre biraz daha verimli geçebileceğinden bahsetmiştik. Bir çok ilimizde olta takımları yavaş yavaş bakımı yapılarak bir sonraki sezonu beklemek üzere depolarımıza kaldırılmış olsa da Antalya henüz yaz aylarına veda etmiş değil.

Kıyılarımızda bilinçsiz avlanma neticesinde bir çok balık türü artık avlanamaz olmuştur. Bazı türler ise tek tük te olsa avlanabilmektedir. Bu türlerden özellikle mırmır, sargos, kefal, lokum gibi balıklar bu günlerde kıyı balıkçılığının hedef balıkları arasındadır. Bir kaç gündür Antalya kıyılarını taradığımda henüz levrek görülmemesine rağmen kefal ve mırmır oltaya gelmeye başladı.

İki günlük kıyı avının neticesinde birinci gün bol miktarda lokum balığı avlama imkanım oldu. Yakaladığım lokumların neredeyse tamamı çok küçük olduğundan denize geri salıverildi. Yakaladığımız bir diğer balık türü ise mırmırdı. İlk gün bir çok mırmır yakalamamıza rağmen onlar da lokum balıkları gibi tavaya koymaya uygun değildi. Sonuç onlarda tekrar denize salıverildi. Büyüdüklerinde tutulmak üzere.

Netice olarak kıyıdan balık avı maceramızın birinci günü boş bir kova ve güzel manzara fotorğrafları ile sonlandı.

Kıyıdan balık avı maceramızın ikinci gününde ise farklı bir mera denemeye karar vermiştik. Hedefte mırmır balığı vardı malum tam da sezonu. Tavalık olan mırmırların yoğun olarak bulunduğu bir bölgeye yola koyulduk.

Son bir yıl içinde tekne ile yaptığım balık avlarında sonuç alamamıştım ve bu yüzden tekne avına uzun bir ara verme gereği duydum. Kıyıdan yapacağım iyi bir av bana oldukça umut verecekti. Hazırlıklarımı tamamlayarak kıyıdan balık avlamak için yola koyuldum.

Bu av benim tekneden yaptığım avlarda dahil, bir çok balık avından daha güzel geçti. Neredeyse denize saldığım bütün yemler( tavuk göğsü) karşılığında mırmır çektim. 

Bazı mırmırları küçük diye tekrar suya salmama rağmen 1,5 saat içinde yaklaşık iki kilo mırmır yakaladım. Kıyı balıkçılığı için oldukça verimli sayılabilecek bir miktar olduğunu belirtmeme sanırım gerek yok.

Bu av benim, tekneyle mi daha çok balık yakalayabiliriz, yoksa kıyıdan mı sorusunu kendime sormama neden oldu. Tabi cevapsız bir soru olacak bu.. Ne de olsa herkes kısmetini yakalar. Bize düşen gerekli hazırlıkları tam olarak yapıp, oltayı suya salarak;

Yaaa nasip!  demek.

BİR CEVAP BIRAK