Baitcasting Olta Makinaları

Baitcasting Olta Makinaları

5287
0
PAYLAŞ

Balıkçılığa gönül vermiş insanların genellikle bazı vazgeçilmezleri vardır. Mesela bir avlanma şekli ya da bir malzeme konusunda ikna etmek zordur. Buna benzer takıntılar bende de mevcut. Kullandığım olta makinası konusunda bir iki marka benim için vazgeçilmezdir. Sorarsanız en iyi makinadır veya en iyi avlanma yöntemidir.

Bu sabit fikirlerimizin biraz dışına çıkabildiğimiz de ise bizi oldukça güzel deneyimlerin beklediğini görebiliriz. Farlı bir avlanma yöntemi, farklı bir av malzemesi…

Bu yazımızda ülkemizde pek tanınmayan, buna paralel pek kullanılmayan bir olta makinasından bahsedeceğiz; baitcasting olta makinaları…

Nedir bu baitcasting olta makinaları? Baitcasting makinalara basit bir tabirle basık kafalı çıkrık makina diyebiliriz. Bu makinalar son yıllarda ülkemizde de çok rahat temin edilebilse de bir amatör balıkçılar tarafından pek ilgi gördüğü söylenemez. Bunun başlıca sebepleri alışkanlıklarımızdan vazgeçmemiz ve baitcasting makinaların kullanımının diğer olta makinalara göre biraz daha zor olması söylenebilir. Aslında zorluğu biraz da önyargılı yaklaşmamızdır. Bu makinaların kullanımı biraz da bizim kişisel becerimize bağlı. Pratik yapmadan birkaç deneme sonrası vazgeçmemiz nedeniyle suçu direk makinaya atarak kolayı seçeriz.  Tercih etmeme nedenimiz, kullanımı kolay makinalar varken neden bu makinayı kullanalım düşüncesidir. Elbette baitcasting makinaları durduk yere kullanmaya başlamanın bir anlamı olmayabilir. Bu makinaları kullanmak için özel bir nedeni olması gerekir. Bu neden belki de baitcasting makinaların nokta atışı yapmaya imkân tanıması olabilir.

Buradan çıkan sonuç özellikle akarsu ve göllerde taş kenarları, söğüt gölgesi, iki ağacın arası gibi noktalara atış yapma ihtiyacınız varsa bu makinalar tam da size göre. Eğer kıyıdan denize doğru veya tekneden kullanıyorsanız oltayı tam olarak hangi noktaya atacağınız çok önemi olmayacaktır. Dolayısıyla bu makinaları kullanmanızın bir anlamı da kalmayacaktır.

Baitcasting makinaların bir özelliği de, sudaki sahteye vereceği hareketle birçok balığı cezbederek güzel avlar yapmanızı sağlamasıdır. Spin makinalarda misina oltadan boşalırken spin atıp gam yaparken ; baitcasting makinalardan misina direk çıkarak gam yapmayı önler. Bu da bizim için önemli bir artıdır. Sürtünmenin az olması uzak atışa imkân verir. Ancak acemilik dönemlerinde sık sık kuşgözü tabir ettiğimiz misina olayı canımızı başlarda oldukça sıkar. Bu sorunu tecrübeyle aşarsınız.

Baitcasting makinalarla birlikte tetikli tabir ettiğimiz kamış türünü(trigger) kullanmak gerekmektedir. Bu kamışlarda, makine kamışın üzerine gelecek şekilde monte edilir. Bu kamıştaki tetik bize kamışı ve makinayı kullanım esnasında dengeli bir şekilde tutmamızı, kamışa ve makinaya hakimiyeti sağlayarak isabetli atışlara imkan verir. Hafif bir kamışla kombine edeceğiniz iyi bir baitcasting makine size balık avı konusunda sınırsız keyif verecektir.

Baitcasting makine kullanımında misina seçimi de önemlidir. Başlangıçta ip misinalar tercih edilmemelidir. Bu sizin makinalara daha alışmadan soğumanıza sebep olur. Sıfır hafıza 0,25-0,30 mm kaliteli misina işinizi görecektir.

Diğer makinalardan bir farkı da drag ayarı için başparmağımızı kullanıyor olmamız. Bu durum bize makine üzerinde daha fazla hâkimiyet imkânı vermektedir.

Genel olarak makinayı tasvir edecek olursak; öncelikle sağ ve sol kol seçeneğiyle üretildiğini belirtmek gerekir.

 Birçok spin makine gibi kol değiştirmeye imkân vermeyen baitcastin makinaları alırken bu hususu gözden kaçırmamanız gerekir.

Makinanın üzerinde atışta misina olan makarayı serbest bırakan bir de tetik mekanizması bulunur. Makaranın arkasında bulunan kalama ise orta makara kalamasıdır. Bu kalama ile ortada bulunan makaranın kalama ayarını balıkla uğraşırken yaparsınız.

Yine düğme şeklinde bir de atış esnasında mesafe ayarında kullandığınız ikinci bir kalama daha bulunur. Bu ayar sizin uzak mesafe atışlarınıza imkân sağlar.

Sağ ve solda sizin tercihinize göre bir de sarım kolu yer alır. Misinayı sarmaya yarar.

Manyetik fren sistemi ise makinada yer alan başka mir detaydır. Üzerimde çeşitli ayar numaraları bulunur. Bu kısım fren sertliğini ayarlamak içindir.

Baitcasting makinaları kullanmaya karar veren amatör balıkçıların tecrübeleri arttıkça daha fazla keyif alacakları bir yöntem olduğunu düşündüğüm konu üzerinde yazacaklarım şimdilik bu kadar.

Bu yöntemin yaygın olmaması kötü olduğundan değil sadece bu işte liderlik edecek amatör balıkçıların azlığındandır. Bu zevkli yöntemin yakın zamanda daha da yaygınlaşacağına inancım tam. Yeni yöntem ve malzemelerle yeni yazılarımızda buluşmak üzere…Rastgele..

 

BİR CEVAP BIRAK