Balık Avı Manzaraları

Balık Avı Manzaraları

3884
0
PAYLAŞ

Bu yazımızda herzamankinden farklı bir konuya değinmek istedim: Manzaralar… Genellikle balık avlamak için yollara düştüğümüzde hep avladığımnız balık odaklı günü yaşarız. Oysa bize asıl haz verenin av esnasında yaşadığımız o güzel manzaraların farkına bile varamayabiliriz. Balık avında karşılaştığımız ve bize eşşiz güzellikler sunan doğaya biraz daha dikkat çekmek için bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum.

Balık avlamak için genellikle yaşadığımız yerin yakın çevresine gideriz. Bazen uzun yollar kateden balıkçılarımız da bulunmaktadır. Eğer balık avınız verimli geçmedi ise, günü güzel yaşadığınız takdirde bunun çok önemi kalmayacaktır. Eğer size doğanın sunduğu bu güzelliklerin farkına varmadınız ise o gün boşa yaşanmış olabilir.

Peki nedir bu doğanın balık avı esnasında bize sundukları? Bu sorunun cevabı balık avlamak için hangi avlağa gittiğiniz ve hangi güzergahtan geçtiğinizde saklıdır.

Biz amatör balıkçılar genellikle sabahın erken saatlerinde hiç bir zaman işe giderken duymadığımız bir istekle yollara düşeriz. Önce, güneşi denizin üzerinden yada bir dağın kıyısından doğarken karşılarız. İşte doğanın bize sunduğu ilk güzellikte bu olur. Hele denize açılmış ve deniz ile gökyüzünün birleştiği noktadan yavaş yavaş yükselen güneşi kaçırmadınızsa ne mutlu size.

Geçtiğiniz yollar üzerinde yeralan doğal manzaralar size eşlik eder. Önemli olan onların farkında olmanız değil midir? Belki de bir kaç insan yapısı manzaralarla karşılaşırsınız herbirinin ayrı bir hikayesi olan.

Arada bir başımızı kaldırıp gökyüzüne de bakmamız lazım. Belki bulutların ışıkla bize sunacağı bir sahneyi kaçırmamak için.

Denizden kıyı her zaman güzeldir. Bir çok insan bu duyguyu bilmez. Denizden kıyı boyunca geçiş yaparken bir film sahnesi gibi güzellikler akar gider önünüzden.

Denizlerimiz kadar güzel akarsu ve göllerimizde birer nimet olarak bizlere sunulmuştur. Her biri ayrı güzel, herbiri doyasıya yaşanası… Eğer biz bu güzellileri görebiliyorsak, asıl o zaman tanımına uygun bir balıkçı oluruz. Balık avlama isteğinin temelimde doğaya kaçış olduğunu bilen herkes için bunlar önem taşır. Ne mutlu ki bize, doğa olarak çok zenginiz. Geriye kalan bu zenginliğin farkında olmak ve onu doyasıya yaşamak.

Eğer bir daha ki balık avlarınızda burada bahsedilenler aklınıza gelir ve doğaya başka bir alıcı gözle bakarsanız emin olun gününüz daha güzel geçecektir. Yalnız belirtmem gereken bir husus var. Doğanın her zaman her şartta mevcut yapısını ve güzelliklerini koruyamayacağı. Doğaya en çok zararı insan unsurunun verdiğini dikkate alarak bilinçli bir avcılık yapmak gerektiğini de unutmamak lazım.

Ben de balık avlamak için yollara düştüğümde karşılaştığım binlerce güzelliklerden bir kaç kareyi sizlerle paylaşmak istedim. İnsan çevresindeki güzelliklerin farkına vardıkça mutlluluğu artar…

BİR CEVAP BIRAK