Konserve Balık Faydalı mıdır?

Konserve Balık Faydalı mıdır?

6499
0
PAYLAŞ

En faydalı besinlerin başında gelen balığın gördüğü yoğun talep, çoğu zaman insanların taze balığa ulaşması önünde büyük engel oluşturmaktadır. Yoğun talebin yanında, konum gibi çeşitli faktörlerde buna eklenince en sağlıklı gıdalardan biri olan balık, insanlar tarafından yeterince tüketilememektedir.

Balık kültürü yerleşmiş olan yada taze balığa ulaşma imkanı olmayan ülkelerde ki bu durum insanları, sağlıklı olup olmadığı konusuna şüphe ile yaklaşılan bazı hazır ürünlere yönlendirmektedir. Bu hazır ürünlerin başında da konserve deniz ürünleri gelmektedir. Karidesten ton balığına kadar geniş bir yelpazede sunulan bu ürünlerin tüketimi konusunda, ülkemizde başı ton balığı konservesi çekmektedir.

Özellikle her iki eşin de çalıştığı toplumlarda, başta Amerika olmak üzere benzeri ülkelerden yayılan konserve yada hazır dondurulmuş gıda tüketimi kültürü, son yıllarda bizim toplulumuzda da yaygınlaşmaya başlamıştır.

Hazırlanması ve temini kolay, olan az emekle hızlıca sofraya konabilen konserve balıklar acaba sağlıklı mıdır? Bu soruya ilişkin, birbiriyle zıt bir çok görüş savunulmaktadır. Asıl olan zararlı ve yararlı yönlerinin olmasıdır.

Bir çok gıda ürününde olduğu gibi, bazı riskler konserve balıklarda da bulunur. Taze balığa ulaşamayanlar için iyi bir seçenek olabilecek konserve balıkların seçiminde her zaman, güvenilir, kendini ispatlamış ürünlere yönelmekte fayda vardır. Ayrıca konserve balık tercihlerinde büyük balıkların (ton balığı gibi) tercihinden ziyade, uskumru, hamsi, sardalya gibi küçük balıkların konservelerinin tercih edilmesi yerinde olacaktır.

Bu durum tamamıyla balıkların beslenme şekillerinden kaynaklı, cıva ve benzeri sağlığa zararlı maddeleri içerip içermemesiyle alakalıdır. Bir diğer hususta, balık türlerinin korunması kapsamında büyük balıkların yok olmasının engellenmesi yönünde küçük bir adım olacaktır. Somon balığı ve uskumru da cıva yönünden daha az riskli olması nedeniyle bir tercih unsuru olabilir.

Tüm bu açıklamaların yanında özellikle konserve ton balığının Omega-3 yağ asidi, B Vitamini, potasyum, iyot, demir ve protein içeriyor olması nedeniyle, sağlıklı olduğu görüşünü savunanlar da az değildir.

Ton balığı gibi, risk oluşturduğu düşünülen konserve balıkların tüketimi konusunda, başta hamileler, emziren kadınlarla birlikte, çocuklarda tüketimi konusunda dikkatli olmak gerekir.

Eğer mümkünse taze balık tüketilmeli, bu mümkün değilse konserve balık tüketiminde, tüketim miktarı konusunda sınırlama getirilmesinde fayda vardır. Netice olarak sağlık söz konusu olduğunda dikkatli olmak gerekir. Taze tüketilen balıklarında sağlığa olumsuz etki edebilecek durumlar içerebileceğini bilmekte önemlidir.

 

BİR CEVAP BIRAK