Fırtınayı Fırsata Çevirenler: Levrek Avcıları

Fırtınayı Fırsata Çevirenler: Levrek Avcıları

3653
0
PAYLAŞ
levrek7

Bazı olumsuz koşullar, beraberinde fırsatları da getirir. Bu fırsatlardan biri de fırtına sonrası balık avı için olumlu koşulların oluşmasıdır. Kıyıdan balık yakalama konusunda kısır bir dönem sonrası, Antalya’da şiddetli fırtına ve karışık bir denizle birlikte, levrek avı için fırsatlar doğdu. Kötü havaya aldırış etmeyen balıkçılar, oltalarını kaptıkları gibi sahillere koştu.

Şiddetli yağış, başta Kemer olmak üzere balık çiftliklerine zarar vererek, çok sayıda levreğin denize dağılmasına sebep olmuş ve kıyıdan amatör balıkçılar kilolarca levrek avı yapmalarına ortam doğdu. Diğer bölgelerde ise fırtınanın ardından, özellikle akarsuların denize döküldüğü bölgelerde, levrekler oltaya gelmeye başladı.

Levrek avlamak için genellikle iki yöntem, amatör balıkçılar tarafından tercih edilmektedir. Bunlardan birincisi sahte yemle levrek avı, bir diğeri ise çeşitli balık yemlerinin kullanıldığı dip oltalarıdır.

Sülünezin yem ipiyle (bait elastic)sarımı

Özellikle sülünezin levrek avı için oldukça iyi sonuçlar verdiğine şahit oldum. Sülünezin iğnede daha uzun süre düşmeden durması için, mutlaka yem ipi kullanılmalıdır. Yem ipinin nasıl kullanılacağı bilgisine daha önce yayınladığımız ”yem şişi ve kullanımı” başlıklı makaleden ulaşabilirsiniz. Sahte yemlerden ise, özellikle kırmızı parlak renkleri içerenler, diğerlerine göre daha iyi av yaptığına şahit oldum.

Levrek avı için en iyi meralar, akarsuyun denize döküldüğü boğazlardır. Antalya, Gazipaşa’dan Kalkan’a kadar olan kıyısı boyunca, bu tür bir çok avlağa sahiptir. Özellikle Manavgat, Serik boğazları ve Kemer ilçesi bu konuda daha şanslı bölgeler olarak görülebilir.

Levrek avı için en ideal saatler ise, sabah gün doğumu ve akşam gün batımına yakın saatlerdir. Sabah suyu yada akşam suyu tabir ettiğimiz bu zaman aralıkları, levrek gibi bir çok balık türünün avı için geçerlidir.

Antalya’da yaşayan ve tekne ile denize açılma ikanı bulamayanlar açısından iyi bir dönem. Hedef balık olarak levreğin peşinden koşanlar, bu günlerde bir kaç denemede amaçlarına ulaşacaklardır. Yakın bir zamanda balıkların üreme ve yumurta bırakma dönemleri geleceği için, avlanmasının çok uygun olmayacağını düşünürsek, bu zaman dilimini iyi değerlendirmek gerekebilir.

Sonuç olarak fırtına sonrası oluşan balık ortamını fırsata çeviren amatör balıkçılar, günün sonunda evlerine birer ikişer levrek ile dönme başarısını yakaladılar. Eğer siz de denemek isterseniz yemli ve at-çek yöntemlerini aynı anda kullanmanız levrek yakalama ihtimalinizi artıracaktır.

Ne diyelim? Bize de ”herkese rastgele” demek düşer…

BİR CEVAP BIRAK