İzmir’de balık avı zamanı geldi mi?

İzmir’de balık avı zamanı geldi mi?

5695
0
PAYLAŞ

    İzmir’de soğuk denilecek bir şubat günü, bir çok amatör balıkçı oltasını alarak Konak sahilinde kısmetinin peşine düşmüş durumda. Henüz balık olmadığını düşünenler ise balıkların körfeze girdiği haberini bekliyor.

Bu nedenle sık sık internette ”İzmir’de balık avı zamanı geldi mi?” sorgulamasını yapıyor. Biz de bunun cevabını bulabilmek için oltamızı aldığımız gibi Konak sahilinde soluğu aldık.

Acaba İzmir körfezine balık geldi mi?

Liman tarafından giriş yaptığımızda karşımızda uzun bir boşluk gördük. Her zaman olta atacak yer bulamadığımız bu alanda,  balık avına pek bir talep olmadığını gördük. Bu bizde balık konusunda ilk izlenimi oluşturdu.

Biraz ilerlediğimizde ise bazı alanlarda oltacılardan yığılmalar olduğunu gördük. 

Bir çok oltacının olduğu bu alanda bir iki balık aldıklarına tanık olduk. Bir adet kilo üzeri çupra ve irice bir karagöz yakalanmıştı.

Bu kadar uzun süre ve çok sayıda olta için balık var demeye yeterli miydi bilemiyorum. Bence yeterli değil ama asıl amaç hoş vakit geçirmek olduğu için çok da önemli değil sanırım.

 

Kıyı boyunca balık avını inceledikten sonra kendi oltamızı suya atmaya geldi sıra. Önce yem temin etmek istedik.

Yem sorunu..

Balık avı için yem almak istediğimizde canlı yem bulma konusunda sıkıntı çektik. Sezonun henüz açılmaması dolayısıyla canlı yem bulmak zor oldu.

Bu nedenle dondurulmuş ya da kurutulmuş yem kullanmak zorunda kaldık.

Bu da balık avı konusunda verimli bir sonuç almamızı engelledi. Yem sorunu ile birlikte balığında fazla olmaması bir araya gelince elimiz boş döndük.

İzmir’de kıyıdan balık yakalamak için bir süre daha beklemek gerektiği sonucuna vardık. Bu durum, sizi mutlu edecek sonucu almanızın kolay olmayacağı anlamına geliyor. Gerekli balık yakalama ortamını sağladığınızda  uzun bir emek sonucu  ya da şansınız yaver gittiğinde bir kaç balık yakalamanız mümkün. 

Mart ayından itibaren havaların biraz ısınmasıyla birlikte, kıyıların daha da şenleneceği ve balıkların yakalanmaya başlanacağı günlerin geleceğini umuyoruz.

Bizim için İzmir’de kıyıdan balık avı şimdilik eğlenceden öteye girmeyecek gibi görünüyor.

Sorun değil bizler balıkçıyız yani sabırlıyız beklemesini de biliriz..

 

 

BİR CEVAP BIRAK