Kemer’de Sürpriz Ziyaretçi: Brama Brama

Kemer’de Sürpriz Ziyaretçi: Brama Brama

2265
0
PAYLAŞ
blk4

Akdeniz’de ilginç bir balık daha oltalara takıldı. Biliyorum bu aralar çok fazla balık türlerine ilişkin haber yapıyorum. Bunun sebebi çok farklı balık türleriyle, sık sık karşılaşmaya başlamamızdır.

Bazı türler bildiğimiz ama çok sık karşılaşmadığımız, bazıları ise ilk defa bu sularda görülen balıklar. Değişik türler her zaman ilgi odağı olmuştur.  Bu ayrımı uzmanlarına bıraktıktan sonra gelelim bizim yazımızın konusu olan bu ilginç balık türüne.

Antalya Kemer’de yakalanan bir balık ilginç yapısıyla ve aşina olmadığımız görüntüsüyle merak uyandırdı. Piranhayı andıran vücut yapısı ve gri bir renge sahip olan bu balık balıkçılarda şaşkınlık yarattı. Daha önce bir kaç defa daha oltalarına takıldığını ve 2.3 kg ağırlığında olan bu balığın türü hakkında fikir sahibi olmadıklarını ileten balıkçılar, bu ara böyle değişik türlerle daha sık karşılaştıklarına dikkat çektiler.

Biraz araştıma sonucu bu balığın nadir görülen bir tür olduğu bilgisine ulaştım. Açıklarda temiz sularda rastlanılan bu balığın adı Brama Brama … Siz ona Balta Balığı da diyebilirsiniz.

Denizlerin sahip olduğu çeşitliliğe bakınca, büyük bir zenginliğe  sahip olduğunu düşününce aslında çok şaşılacak bir durumun olmadığı da akıllara gelebilir.

Akdeniz, zamanla ortaya çıkan iklimsel değişime paralel, bize daha çok şaşılacak sürprizler sunmaya devam edecektir.

BİR CEVAP BIRAK