Tatlı Suda Balık Avı

Tatlı Suda Balık Avı

7150
0
PAYLAŞ
sarıbalık

Tatlı su balıkçılığı, deniz balıkçılığına göre daha çok hareket etmemize olanak sağladığı için benim tercihimdir. Bir kıyıda veya teknede saatlerce oturup balık beklemektense, akarsu boyunca yürümeyi yeğlerim. Akarsuda balık avlamak her zaman mümkün olmamaktadır. Bulunduğunuz mevsime göre balıkların tadında, popülasyonunda değişiklikler meydana gelir.

Kış ayları, suyun soğuk olduğu zamanlar akarsu balıklarının en lezzetli olduğu zamanlardır. Havaların ısınmasıyla birlikte tatlı suların ısınması balıkların lezzetini olumsuz etkilemektedir.

Hele göl veya baraj gibi durgun bir yerde balık avladınız ise balıktan istediğiniz lezzeti bulamayabilirsiniz. Buralarda yakaladığınız balıklarda genellikle suyun tabanında oluşan toprak birikintisinin oluşturduğu koku balıkları lezzetsiz hale getirecektir.

Eğer balık avı bir spor ise hareketsiz spor yapılmayacağına inanan biri olarak deniz balıkçılığı bana uymaz. Oltamı elime aldığımda uzun bir mesafe yürümem gerekir. Bu imkânı da bana sadece, akarsu boyunca balık avlamak veya dağların arasından akan buz gibi suda bulunan alabalıkların peşine düşmek sağlar.

Siz hiç ilkbaharda, özellikle karların yeni eridiği zamanlarda çağlayarak akan bir buz gibi dere veya akarsu da balık avladınız mı bilmem ama ben yıllar önce bu keyfi yaşamış biri olarak o günleri hala özlemle anıyorum. Her fırsatta bunu tekrarlamaya çalışsam da eskiyi getirmek o kadar mümkün görünmüyor. Ne o eski karlar yağıyor nede akarsularımız o kadar gür ve temiz.

Bir diğer hususta balıkların lezzeti. Tatlı su balıkları deniz balıkları kadar lezzetli olmayabilir. Birkaç küçük dokunuşla bu balıkları daha da lezzetli hale getirmek sizin elinizde. Tatlı su balıklarında daha iyi lezzet sağlamanıza yardımcı olacak bazı malzemeler vardır. Bunları limon, biber salçası, sarımsak, zeytinyağı olarak sıralayabiliriz.

Özenle seçilmiş bu malzemeler kullanıldığında, tatlı su balıklarınız hem daha lezzetli hale gelecek hem de tatlı su balıklarına özgü o zaman zaman hoşunuza gitmeyen kokudan kurtulabileceksiniz.

Siz de farklı bir deneyim yaşamak istiyorsanız, bir gün bile olsa oltanızı alarak doğayla iç içe şırıl şırıl akan bir akarsu kenarında balık avlamayı deneyin. İnanın eliniz boş dönseniz bile geçirdiğiniz zaman buna değecektir.

BİR CEVAP BIRAK