Tehlikeli Balık Türü Akdeniz’de

Tehlikeli Balık Türü Akdeniz’de

4139
0
PAYLAŞ

Son yıllarda yapılan araştırmalar neticesinde akdeniz’deki su sıcaklığının artması ile beraber zehirli olarak tanımlanan bir balık türünün daha sık gözüktüğü belirlendi.

Çizgili Kedi Balığı olarak bilinen balık türü için Prof. Dr. Cemal Turan, yeni buldukları balık türü ile yabancı balık türü sayısının Türkiye denizlerinde 74’e yükseldiğini belirtirken şöyle dedi: “Çizgili Kedi Balığının ekonomik değeri bulunmamakta ve insan sağlığı açısından zehirli dikenlerinin acı veren yaralanmalara yol açtığı bilinmektedir.”

ZEHİRLENME VE YARALANMA VAKALARI BULUNMAKTA

Tayvan, Hong-Kong ve Avustralya’da bu balığın neden olduğu yüksek oranda yaralanma vakaları da mevcuttur. İsrail’de zehirli balıklardan dolayı kaynaklanan yaralanmaların yüzde 10’luk kısmını bu balıklar oluşturmaktadır. Aynı zamanda bu taraz yabancı balıkların sularımızdaki eko sistemi tamamen değiştirerek mevcut balık türlerimizin’de yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu belirtilmekte.

Bu balık türünün sıcak sularımıza süveyş kanalı yolu ile geçtiği ve burada akdeniz sularında daha sık görünmeye başlandığı belirtilmekte.

BİR CEVAP BIRAK