Trakonya Can Yakmaya Devam Ediyor

Trakonya Can Yakmaya Devam Ediyor

5712
0
PAYLAŞ
trak

Lütfen dikkat!!

Denizlerimizde bir çok zararlı balık türü yaşamaktadır. Bu balık türlerinden bazılarının eti yenildiğinde zarar verir, bazıları ise kendini savunmak amacıyla zehirli iğnelerini kullanır. Başka balıkların düşmanı konumunda olup onların popülasyonlarının azalmasına yol açanlar da yok değil.

Bu balık türlerinin en zararlı olanlarından biri de trakonya balığıdır. Tarakonya ya denizlerimizde sıklıkla rastlarız. Trakonya plajların sığ kısımlarına kadar yaşam alanı bulur. Her yıl, bu zararlı balığı tanımayan bir çok insan, balığın zehirli dikenlerine maruz kalarak hastanenin yolunu tutmaktadır.

Trakonya kendini kuma gömüp üzerlerinden geçen balıkları avlar. Trakonyanın korkunç iğneleri vardır ve üzerine basan insanlar tarifsiz bir şok yaşarlar. Ağrı korkunçtur, şişme ve uyuşukluk yapar. En iyi tedavi yarayı dayanabildiğiniz kadar sıcak suya sokmaktır, bu zehri nötr hale getirir.

Kıyıdan balık avlayan balıkçılar bu balığı tanımadıkları için, yakaladığında tutmaya kalkması, yine bir tarkonya vakasının yaşanmasına neden oldu. Kıyıdan mırmır avlayan bir balıkçı, oltasına takılan bu trakonyaya dokunduğunda şiddetli bir ağrı hissederek şaşkınlık ve korku yaşadı. Balığın zehrine maruz kalan kişi acı içinde tedavi için hastanenin yolunu tutmak zorunda kaldı.

Sırt kısmında bulunan yüzgeçlerinde yer alan sivri iğnelerle dayanılamayacak bir acı verme kabiliyetine sahip olan trakonyadan uzak durmak gerekir. Özellikle lokum balığıyla karıştırılan bu balık çok küçük boyutlarda olsa bile aynı etkiyi yaparak gününüzü zehir edebilir. Aman dikkat…

Akdeniz’de yaşayan tehlikeli canlılar hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK