Tuzda Balık Tarifi

Tuzda Balık Tarifi

4184
0
PAYLAŞ
tuzda balık

Balıkçılar olarak genellikle pişirme ve yeme işinde, balık avında olduğumuz kadar istekli değilizdir. Yakaladığımız balıkların sofralara daha lezzetli gelmesi için iyi bir aşçıya veya güzel bir tarife ihtiyaç duyarız. Balıkların pişirilmesi noktasında yüzlerce seçenek ve yemek tarifleri varken işin kolayına kaçıp bir kaç tarif ve pişirme yöntemi dışına çıkanımız oldukça azdır.

Büyük uğraşlar sonucu mutfağımıza kadar getirdiğimiz balıklardan farklı bir tat almak isteyenlere,  yeni bir seçenek sunuyoruz tuzda balık tarifi…Bu tarifi bir çok balığa uygulamanız mümkündür. Balığın kalitesine göre her birinden farklı tatlar yaratmak sizin elinizde. Ben de bu tarifi levrekte uygulamaya karar verdim. Levrek hem genele göre ucuz hemde iyi sonuç alınabilecek bir balık türü. Ayrıca kıyıdan en çok avlanabilen balık türü olması levrek tercih etmemin nedeni.

Gelelim tuzda levrek tarifine. Kullanacağınız balığı seçerken kaç kişilik olarak hazırlayacağınıza karar verip, malzemelerinizi ona göre balirlemeniz gerekir. Taze olduğundan emin olduğunuz yeterince büyük bir balık seçerek işe başlayalım. Tabi ki balığı kendiniz yakalamadınız ise.

Malzemeler (2 kişilik)

  • 1 adet levrek (500-600 gr),
  • 2-3 adet defne yaprağı,
  • bir kaç dal maydanoz,
  • 1 adet limon,
  • 1 diş sarımsak,
  • 3-4 adet tane karabiber,
  • 1,5 kg kayatuzu,
  • 3 adet yumurta akı,
  • 1 bardak su,
  • aliminyum folyo (veya pişirme kağıdı)

Hazırlanışı:

Levreğin sadece içini temizliyoruz. Pullarına, kafasına hatta yüzgeçlerine dokunmuyoruz,

Yumurta akı, tuz, ve suyu harç kıvamında karıştırıyoruz, sarısının karışmamasına özen gösteriyoruz,

Bu arada fırınımızı 200 dereceye ayarlayıp ısınmasını bekliyoruz,

Balığımızın içini defne yaprağı, limon dilimleri, sarımsak , tane karabiber ve maydanoz ile dolduruyoruz,

Fırın tepsimizin tabanını aliminyum folyo ile kapladıktan sonra yarım cm kalınlığında tuz harcı seriyoruz,

Balığımızı tepsiye yerleştiriyoruz, üzerini bir cm kalınlığında tuzla hava almayacak şekilde kaplıyoruz. Bu işlemi yaparken balığın içine tuzun girmemesine dikkat ediyoruz,

Balığımızı önceden ısıttığımız fırına veriyoruz ve 40-45 dakika kadar pişiriyoruz,

Fırından çıkan balığın dışındaki tuz tabakası iyice sertleşmiş olacaktır. Bir tornavida yada sağlam bir bıçak yardımıyla bu tabakayı dikkatlice kırıyoruz,

Tuzda balık tarifimizin sonucunu almaya hazırız. Balığımızın derisinden etleri kolayca ayrılacaktır, balığın etlerini tabaklara alarak garnitürleyip servis ediyoruz.

Afiyet olsun

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK