Yeminizi Kancada Uzun Süre Tutmanın Yolu: Bait Elastic (Bait Cotton)

Yeminizi Kancada Uzun Süre Tutmanın Yolu: Bait Elastic (Bait Cotton)

5548
0
PAYLAŞ
Bait Elastic

Balık avcılığın önemli sorunlarından biride, dipte bulunan oltada yem olup olmadığının bilinememesidir. Çoğu zaman, oltayı(özellikle kıyıdan) attıktan sonra iğnede hala yem olup olmadığının kestirilememesidir. Bazen oltayı atarken yemi düşürürüz, bazende dibe indiğinde harami tabir ettiğimiz küçük balıklar hızla yemleri asıl hedefe ulaşmadan yok eder. Bir de uzun süre oltada yem olmadan balık yakalamayı bekleriz.

İşte tam bu noktada süper bir çözüm devreye giriyor: Bait cotton ya da bait elastik olarak bilinen yem bağlama ipleri. Bilinen derken aslında ülkemizde çok fazla bilinmeyen, yurt dışındaki kıyı balıkçılarının malzeme kutusundan ayırmadığı bir üründür elastik yem ipleri

Peki nedir bu Bait elastic ya da bait cotton denilen mucize? Yurtdışında yıllardır kullanılan bu ürünler, bizde de yavaş yavaş tanınmaya başlandı. Elastik ipler olarak tanımlayacağımız bu ürünler, ölü yemlerin olta iğnesine tutturulmasına yarayan, böylece yemli balık avcılığının performansını artıran bir özelliğe sahiptir.

Bait Elastic
Bait Elastic
  • Uzak mesafeli atışlarda yemi atış şokundan ve çarpma etkisiyle dağılmaktan korur,
  • Dipte küçük balıkların ve yengeç gibi diğer canlıların yemi almasını engeller,
  • Yemin dağılmasını ve kısa sürede yok olmasını engeller.
  • Esnek bir yapısı vardır, yemlere yapışarak kolayca tutunmasını sağlar,
  • Görünmeze yakın, esnek ve güçlüdür,
  • Kancaya yapışmaz, kolayca temizlenir,
  • Takılan yemin rengine dönüşerek, farkedilirliği azaltır,
  • Mamun, sülünez, kalamar, boru kurdu, midye, yengeç ve benzeri tüm yemlerde kullanmak mümkündür,
  • Ölü yemler için kullanılır.

Bütün bu sayılanlar ve saymadığımız diğer  birçok neden bu ipi kullanmanıza yetecektir.

Bait Cotton
Bait elastic

Şeffaf olan türlerinin yanında kırmızı ve canlı renklere sahip, balığı yeme çekecek türleri de vardır. Genellikle 50-300 metre uzunluğunda ve makaraya sarılı olarak satılan bu iplerin fiyatı 5-15 TL aralığındadır.

Elastik ip kullanmakla yeminizi uzun süre koruyabileceğiniz için, oltada yem olduğunu bilmek size güven verecektir. Büyük balıkların, yeme ulaşma olasılığını artıracaktır ve en önemlisi yem kontrolü için sık sık oltanızı sudan çekmek zorunda kalmayacaksınız. Bu açıklamalar ışığında, en azından bir defa denemenizin size fayda sağlayacağı kanısındayım. Rast gele…

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK