Akdeniz’de Balık Avı

Akdeniz’de Balık Avı

2876
0
PAYLAŞ
bogazkent1

Mevsimsel olarak Akdeniz’de balığın en bol olduğu günlerden birini bu gün yaşayan amatör balıkçıların yüzü güldü. Tekneleriyle yaz boyu şansını denemekten vazgeçmeyen ama bir türlü istediğini bulamayan balıkçılar bu günlerde kovalarında daha fazla balık görmeye başladılar.

Bu güzel günlerden birine  yine tanık olma fırsatı bulduk. Bir gün önceden tamamladığımız hazırlıklarımızın sonrasında  gece erkenden yola düştük. Amacımız Belek açıklarında 50 metre derinliğin üzerinde bir derinlikte, mercan avlamaktı. Deniz istediğimiz güzellikte olduğundan balık konusunda beklentimiz büyüktü. İlk bir kaç saat tam anlamıyla beklentilerimize cevap vermezken sonrasında tek tek balıkları tekneye çekmeye başlamanın keyfini yaşadık.

Her ne kadar hedefte mercan var ise de denizin dibindeki yeme hangi balıkların takılacağına elbette karar veremezsiniz. Nihayetinde kovamızda bir çok farklı balık türleri yavaş yavaş birikmeye başladı.

Peki hangi balık türlerini, yakaladık? Mercan ve barbun yoğunlukta olsa da bunların dışında tral, kupes, ıspara, palamut olmazsa olmazımız balon ve daha önce hiç karşılaşmadığımız bir balık türü (bu konuda yazımız daha sonra yayınlanacaktır).

Bu günkü avımızın en eğlenceli yönü ise yakaladığımız dört adet palamuttu. Plastik şişe bağladığımız oltanın ucuna yem olarak taktığımız canlı barbunlar sayesinde aldığımız palamutlar bize keyifli anlar yaşattı.

Yakaladığımız balıkların bu güne kadar avladıklarımızdan en önemli farkı ebatlarının oldukça büyük olmasıydı. Sayıca az olmasına rağmen gramaj olarak tatmin edici miktarda balıkla eve dönmenin mutluluğunu yaşadık. Güzel bir av gününün sonunda da sizlerle paylaşacağımız bir kaç kare fotoğraf ve bir kaç satır anımız kaldı geriye.

Ne diyelim oltası suda olan herkese bu güzelliklerden nasip olsun. Rastgele…

Palamut avından kısa bir video..

BİR CEVAP BIRAK