Mercan Avı İçin Karides mi? Tavuk Göğsü mü?

Mercan Avı İçin Karides mi? Tavuk Göğsü mü?

3482
0
PAYLAŞ
yem3

Tekne ile balık avında, yem seçimi her zaman yakalayacağınız balık miktarını ve türünü etkilemektedir. Bulunduğunuz meradaki balık türüne uygun yem seçimi, daha verimli avlar yapmanıza olanak sağlayacaktır. Balıkçılığa yeni başlayanların en çok sıkıntı yaşadığı konu, malzeme seçimine paralel hangi yemi kullanacağına karar verememesidir. Bu durumda deneme yanılma yoluyla tecrübe kazanmaya çalışmaktadırlar. Uzun bir tecrübe sonrası en uygun yemi bulurlar ama bir çok defa eve eli boş dönerler.

Balık avında en kestirme yoldan işi öğrenmenin yöntemi ise, birazcık araştırma yapmaktan geçer. Bilgiye erişim çok çabuk olabilir ama tecrübe zaman ister. Elde ettiğiniz bilgilerin değer bulması, tecrübe edinmekle mümkündür. Bu nedenle biz de tecrübe edinene kadar tecrübe sahibi kişilerden faydalanma yoluna gidebiliriz.

Gelelim asıl konumuz olan; tekneden mercan, mırmır, barbun gibi balıkların yoğun olduğu bir alanda avlanıyorsanız karidesten mi daha iyi verim alırsınız, yoksa tavuk göğsünden mi? sorusunun cevabını aramaya..

Onlarca yem alternatifi varken niçin bu iki yemi karşılaştırdığımız konusuna gelince; özellikle Antalya’da avlanmak için tercih edilen en yaygın iki yem türü olmalarından dolayıdır. Hem temininin kolay olması hem de düşük maliyetli olması balıkçıları bu iki yeme yönlendirmektedir. Her ne kadar düşük maliyetli görünse de çoğu balık avında, balık miktarına kıyaslanınca yeme harcanan para az da sayılmaz hani.. Eeee ne de olsa balık avı keyif işi değil mi?

Balık avı esnasında bir kişi balık yakaladığında şu cümleyi çok duyarsınız: ”İğneye tavuk mu taktın? Karides mi?” Aslına bakarsanız burada bizim balık yakalayamamamızı taktığımız yeme bağlama gayretimiz vardır. Ya da balık hangi yemi tercih ediyorsa, biz de o yemi takarak balık yakalama olasılığımızı artırmak isteriz.

Bu hafta sonu iki yemi karşılaştırma imkanı buldum. Aynı anda iki oltanın birine tamamen tavuk göğsünden hazırladığım yemi, diğerine de balıkçıdan temin ettiğim karidesleri taktım. Ben bu şekilde avlanırken bir yandan da teknede bulunan diğer balıkçıları takip ettim. Peki nasıl bir sonuç ortaya çıktı?

Öncelikle hangi yemi takarsak takalım yem türü ayrımı yapmayan bir balık var ki size avlanmayı zehir edebiliyor: Balon balığı.

Evet her iki yem türü için de en yoğun talep balon balığından geldi. İster karides takın, isterseniz tavuk göğsü, balon balığının gazabından kurtulamıyorsunuz.

Balon balığını bir kenara bıraktığımızda her iki yem türünün de mercan ve barbun avında etkili olduğunu söyleyebilirim. Hakiki mercan olarak tabir ettiğimiz eskiden bu yana sularımızda bulunan mercan türünün karidese ilgisi daha yoğun oldu. Yakalanan mercanların büyük bir çoğunluğu karides takılı oltaya geldi. Buradan da çıkarabileceğimiz sonuç mercan avlamak için karides tercih etmek daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.

Bizim kıl kuyruk lakabını taktığımız Kızıldeniz mercanı ise tavuk etine daha fazla ilgi gösterdi. Mırmır ise yine tavuk göğsü takılı iğnelere daha fazla geldi. Bu karşılaştırmamız her ne kadar bir günlük bir çalışmaya dayalı olarak yapıldı ise de aslına bakarsanız uzun yıllar balık avlayan biri olarak elde ettiğim gözlemlerimi de yansıtmaktadır.

Anlayacağınız balıklar bu iki yemi de tercih etmektedir. Zaten biz de bu nedenle avlarımızı bu iki yem türü üzerine kurgulamıyor muyuz? Önemli olan asıl nokta ise özellikle tavuk göğsünden yemin nasıl yapıldığını iyi öğrenmektir. ( nasıl hazırlandığını öğrenmek isterseniz =>) Kıvamında bir yeme hiç bir mercan, mırmır yada barbun hayır demeyecektir. Yem seçimiyle işin bitmeyeceğini kullanılan malzeme seçimi, yemin oltaya takılması ve dipte yeme verilen aksiyon gibi unsurların avınızı etkileyeceğini de unutmamak gerekir.

 

BİR CEVAP BIRAK