Antalya’da Amatör Balıkçılık Yasaklandı Mı?

Antalya’da Amatör Balıkçılık Yasaklandı Mı?

2609
0
PAYLAŞ
avyasagi

Coronavirüs (Covid-19) Salgınından Korumak ve Yayılmasını Engellemek İçin Alınması Gereken Tedbirler  kapsamında  İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, 26.03.2020 tarihinde  olağanüstü görüşme gerçekleştirmiştir. Bu görüşmede biz amatör balıkçıları etkileyen kararlar alınmıştır.

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 26/03/2020 tarih ve 2020/7 sayılı kararında ”Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27’nci maddesi uyarınca; Antalya genelinde denizde ve iç sularda tüm amatör balıkçılık faaliyetlerinin durdurulmasına hükmedilmiştir.

Balık avı yasağına uyulmaması halinde her ihlalde ayrı ayrı olmak üzere:

  • Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince 3.150 TL,
  • Kabahatler Kanununun 32. maddesi gereğince 392 TL idari para cezası,
  • Türk Ceza Kanunu’nun Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195.maddesinde yer alan”… yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır” hükmü uyarınca  bu hükme uymayanlar haklarında  gerekli adli işlem taktir ve ifa edilmek üzere adli makamlara bildirilmesi karara bağlanmıştır.

Kararda da belirtildiği üzere, Antalya’da iç sularda ve denizlerde tüm amatör balıkçılık faaliyetleri durdurulmuş, karara uymayanlar hakkında yaptırımlar devreye sokulmuştur.

Kaynak:antalya.gov.tr

BİR CEVAP BIRAK