Ateş Balığı ve Karagöz

Ateş Balığı ve Karagöz

7454
0
PAYLAŞ

Ateş balığı (Sargocentron rubrum) son zamanlarda Akdeniz’de daha sık karşılaşmaya başladığımız balık türlerinden birisidir. Oltamıza takıldığında çok memnun olacağımız türlerden biri değildir. Vücudu bayunca kırmızı ve gümüşi renklerden uzunlamasına çizgileriyle oldukça güzel bir görüntüsü vardır. Naylon balığı, sincap balığı, kırmızı balık  gibi isimlerle de anılan bu balıklar da, balon balıkları gibi süveyş kanalı vasıtasıyla denizlerimize gelerek çoğalmışlardır.

Gündüzleri genellikle kayalıkların altında yaşayan bu balıklar geceleri avlanmasına rağmen zaman zaman gündüz avlarında da karşımıza çıkmaktadır. Ege Deniz’nin güneyinden İskenderun körfezine kadar geniş bir dağılım gösterir. Dikenleri ve pulları sert temizlemesi zahmetlidir. Bu nedenle çok tercih edilmez. Solungaç kapağındaki dikenleri zehirli olduğundan yakalandığında dikkat edilmesi gerekir. Yaşam alanları Karagözlerle genellikle örtüşür, her iki balık türünü birlikte avlama olasılığınız yüksektir.

Yakın zamanda yapılan bir avda yakalanan bu iki türün oluşturduğu  fotoğrafı sizlerle paylaşmak istedim. Oldukça güzel bir görüntü oluşturduklarından şüphe yok. Karagöz balıkları ile birlikte aynı ortamı sıklıkla paylaşırlar. Bazen bir avlanma noktasında sadece bu balıklara rastlarsınız. Karagöz balıkları çok nazlanmadan oltaya gelirler. 

Denizlerimizde bulunan yüzlerce tür vardır. Bunların bazıları yemelik türler, bazıları ise seyirlik, size güzel görüntüler sunan türlerdir.

Hangi balıklar olusa olsun, oltaya takıldıklarında balıkçılara oldukça heyecanlı anlar yaşatırlar…

BİR CEVAP BIRAK